Spadek formy? A może najwyższy czas, żeby zbadać cukier we krwi?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Agata Markowicz

Spadek formy? A może najwyższy czas, żeby zbadać cukier we krwi?

Agata Markowicz

Cukrzyca atakuje: Przyczyną choroby są najczęściej siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i brak ruchu

Wczesna diagnoza. To ona ma kluczowe znaczenie w przypadku cukrzycy. – Jeśli choroba jest rozpoznana późno, lub leczy się ją niewłaściwie, grożą nam poważne powikłania wynikające z uszkodzenia naczyń krwionośnych – ostrzega prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot, specjalista w dziedzinie diabetologii.

Czym zagraża choroba
Typowym objawem cukrzycy jest rosnące uczucie pragnienia, które pojawia się, ponieważ chory się odwadnia, gdyż oddaje często i dużo moczu. Podwyższona ilość cukru we krwi przechodzi do moczu, nerki starają się rozcieńczyć mocz, w związku z tym pacjent oddaje jego duże ilości, a w efekcie odwadnia się i chce mu się pić. Kolejnym przejawem jest chudnięcie. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie może zużyć glukozy, wtedy następuje spalanie tłuszczu i chory traci na wadze, ale nie jest to korzystny objaw, bo redukcja masy ciała jest spowodowana chorobą. Potem dołącza się senność, ospałość, łatwe męczenie się itd. Jeżeli chory nadal ignoruje te objawy i pozwala, aby poziom cukru w jego krwi stale rósł, to pojawiają się m.in. zakażenia dróg moczowych czy zakażenia skórne, a wreszcie także zaburzenia widzenia czy np. bóle kończyn dolnych.
U cukrzyków wzrasta ryzyko wystąpienia zawału serca, choroby wieńcowej i udaru mózgu. Grozi im niewydolność nerek, a nawet utrata wzroku. Chorzy są też narażeni na wystąpienie tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Wywoływane przez cukrzycę zaburzenia w pracy układu krążenia mogą prowadzić do niedokrwienia i niedotlenienia w obrębie stopy, a w konsekwencji nawet do jej amputacji.

Badaj cukier
– Niestety, globalny problem z cukrzycą polega na tym, że jest rozpoznawana zbyt późno. Dlatego warto raz w roku, profilaktycznie, zwłaszcza gdy mamy powyżej 40 lat, sprawdzić sobie poziom stężenia glukozy we krwi. Gdy nasz cukier na czczo wynosi powyżej 100 mg/dl, to trzeba pomyśleć o niebezpieczeństwie cukrzycy i skonsultować się z lekarzem. Badanie glukozy we krwi powinno się również regularnie wykonywać u osób otyłych, także dzieci po 10. roku życia. Co istotne, trzeba je robić w laboratorium, nie na glukometrze – przestrzega prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Tylko w Polsce żyje ponad 3 mln osób dotkniętych cukrzycą, a ponad 1,1 mln nie wie że na nią choruje. Stąd nie podejmuje żadnych działań terapeutycznych. Według badań WHO w 2025 roku na cukrzycę będzie chorował co piąty mieszkaniec Ziemi. Oznacza to, że z tym schorzeniem zmagać będzie się wówczas ponad miliard osób.

Agata Markowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.