Spokojnie, kocie łby nie tutaj

Czytaj dalej
Fot. Monika Smól
Monika Smól

Spokojnie, kocie łby nie tutaj

Monika Smól

Ul. św. Ducha doczeka się nowego dywanika asfaltowego. Mieszkaniec przypomina: na Starym Mieście miały być ulice z naturalnych materiałów.

- Podczas sesji Rady Miasta Chełmna pojawiła się informacja, że jeszcze w tym roku ma zostać wyremontowana ul. św. Ducha - mówi Czytelnik. - Jednak później burmistrz podzielił się dodatkowymi informacjami o tym, że wojewódzki konserwator zabytków wymaga, aby docelowo wszystkie ulice i chodniki w obrębie murów obronnych Starego Miasta były wykonane z naturalnych materiałów.

Zdaniem Czytelnika, może to być na przykład kostka granitowa łupana lub kostka paryska.

- Zatem, moim zdaniem, mija się z celem położenie tam teraz nowego dywanika asfaltowego, jeżeli docelowo ma być on i tak zastąpiony naturalnym materiałem - uważa chełmnia-nin. Chyba lepiej od razu wykonać cały odcinek z naturalnego materiału?

Burmistrz podkreśla, że oprócz św. Ducha i wielu innych ulic w obrębie Starego Miasta znajdują się między innymi ulice Toruńska i 22 Stycznia. Niedawno Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy realizował remont Toruńskiej i nie było pomysłów, by kłaść na niej coś innego niż asfalt.

- Gdyby stosować się do wszystkiego, co widziałby wojewódzki konserwator zabytków, z ulicy Toruńskiej również należałoby zedrzeć asfalt i położyć kocie łby - mówi burmistrz Mariusz Kędzierski. - A bez tego pochłonęła 5 milionów złotych. Należy odróżniać budowanie ulicy od remontu. Położenie dywanika asfaltowego przy św. Ducha, na który stać, wyniesie 145 tysięcy złotych. Zerwanie starego i przełożenie kostki kosztowałoby około 2 miliony złotych. Konserwator zabytków chyba tego do końca nie rozumie. Jest zapis w planie zagospodarowania przestrzennego, by w Starym Mieście, powracać do materiału naturalnego, ale - w miarę możliwości.

I właśnie w miarę możliwości starają się tego trzymać.

- Rynku nie wyasfaltowaliśmy - wskazuje Mariusz Kędzierski. - Jest kostka granitowa, są wokół z przełożenia kostki 20 na 20 cm. Staramy się. Jednak przy św. Ducha kostki nie będzie. Nikt nie będzie remontował ulicy za miliony. Trzeba wszystkich inwestycje analizować logicznie.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.