Sprawdź, ile zebrałeś punktów karnych

Czytaj dalej
Fot. Polska Press
Bartosz Gubernat

Sprawdź, ile zebrałeś punktów karnych

Bartosz Gubernat

Od wczoraj możesz to zrobić przez internet. Jeśli zbliżasz się do limitu, skorzystaj z kursu redukującego liczbę punktów w WORD.

Elektroniczny system informacji działa od wczoraj na stronie internetowej obywatel.gov.pl. Aby z niego skorzystać, trzeba mieć tzw. zaufany profil, potwierdzający naszą tożsamość. Można go założyć na kilka sposobów, m.in. wysyłając wniosek przez internet, a następnie potwierdzając założenie konta w urzędzie (instrukcja także na obywatel.gov.pl). Posiadając taki profil, kierowca może skontrolować w sieci liczbę punktów karnych, a także sprawdzić daty i miejsca popełnienia wykroczeń. Zrobi to bezpłatnie. Dotychczas, aby sprawdzić te dane, trzeba było pojechać na komisariat policji, ponieważ drogówka nie udziela takich informacji przez telefon, lub internetowo.

Możesz zredukować

Zgodnie z przepisami kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok, w ciągu 12 miesięcy może uzbierać maksymalnie 24 punkty karne. Po przekroczeniu tego limitu policja zatrzymuje mu prawo jazdy i kieruje na powtórny egzamin. Ratunkiem dla osób zbliżających się do limitu są kursy edukacyjne organizowane przez WORD-y. Można w nich brać udział maksymalnie raz na pół roku, zmniejszając stan konta o sześć „oczek”. Takie prawo nie przysługuje tylko kierowcom, którzy prawo jazdy mają krócej niż rok. Dodatkowo dla nich maksymalna liczba to 20 punktów karnych.

Kurs trwa sześć godzin lekcyjnych. Tematyka zajęć to przyczyny wypadków, poziom bezpieczeństwa na drogach oraz psychologiczne aspekty zachowania kierowcy. Zajęcia prowadzą psycholog i policjant. Piraci drogowi oglądają m.in. multimedialną prezentację pełną drastycznych zdjęć z wypadków drogowych.

- Udział kosztuje 300 zł, ale mimo to chętnych nie brakuje. Wiele osób uczestniczy w zajęciach regularnie. Miesięcznie organizujemy po dwa takie kursy, każdorazowo grupa liczy po 20-30 osób - mówi Robert Drozd, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

W tym ośrodku najbliższy kurs odbędzie się w czwartek. Tego samego dnia zajęcia organizują ośrodki w Przemyślu i Tarnobrzegu. W Krośnie piraci drogowi będą redukować konto dzisiaj. We wszystkich ośrodkach przypominają, że kursy będą organizowane tylko do 3 czerwca przyszłego roku.

- Po tej dacie kierowca, który przekroczy limit punktów karnych, będzie kierowany automatycznie na kurs reedukacyjny. Zamiast sześciu, spędzi na nim 28 godzin i zapłaci za udział 500 zł. Tylko dostarczając staroście zaświadczenie o ukończeniu kursu będzie mógł z powrotem wsiąść za kółko - mówi Robert Drozd.

Po pierwszym przekroczeniu limitu kierowca odzyska uprawnienia, ale jeśli w ciągu 5 lat przytrafi mu się to ponownie, będzie traktowany jak osoba, która nie ma prawa jazdy. Wówczas trzeba będzie od nowa zrobić kurs nauki jazdy i zdać egzaminy.

Bartosz Gubernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.