Renata Hryniewicz

Sprawdźcie, jaką wiadomość przekazali nam przodkowie w kapsule czasu z kościelnej wieży

Sprawdźcie, jaką wiadomość przekazali nam przodkowie w kapsule czasu z kościelnej wieży
Renata Hryniewicz

Pieniądze, srebrne monety, medal i inne „skarby” były w kapsule czasu. Odnalazła się podczas remontu wieży kościoła. Została otwarta pod czujnym okiem konserwatora zabytków.

Dokumenty z remontu kościoła, spis ofiarodawców, koperta z pieniędzmi, srebrne monety XVIII- i IX-wieczne, i medal - to wszystko znajdowało się w tubach, które znaleziono w kopule wieży kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

- To historyczna chwila. Mogliśmy doświadczać wspaniałego odkrycia, które przekazali nam nasi przodkowie - mówił burmistrz Marek Kołodziejczak na otwarciu kapsuły czasu w minioną środę na plebani.

Obok stał proboszcz Piotra Kępka, a wszystko nadzorował Błażej Skaziński, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie.

W kapsule były cztery hermetycznie zamknięte tuby. Dokumenty i inne znaleziska z dwóch pierwszych były w dobrym stanie.
Dwie pozostałe muszą najpierw zostać poddane konserwacji, bo wydobycie z nich zawartości groziło uszkodzeniem dokumentów.
Wiadomo już, że wszystkie pamiątki zostały umieszczone w tubach w latach 20. minionego wieku, kiedy kościół był remontowany.
- Co się stanie ze znaleziskami, będziemy uzgadniali z księdzem proboszczem. Nam by zależało, żeby były one eksponowane, pokazywane, opracowane naukowo i myślę, że do tego dojdzie - mówił nam Błażej Skaziński z urzęduochrony zabytków .
- Myślę, że my też powinniśmy dla naszych potomków zachować taką kapsułę czasu i coś im fajnego przekazać - podzielił się pomysłem burmistrz.

Kapsuła czasu została odnaleziona przy okazji remontu kościoła, gdy demontowano zabytkową wieżę (zdjęcia na
gazetalubuska.pl).

Cały remont będzie kosztował 350 tys. zł, z czego 100 tys. zł da gmina, a pozostała część zostanie pokryta przez parafię. Jeszcze nie wiadomo, w jakim stopniu uda się zachować zabytkową wieżę.

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej został zbudowany w latach 1784-1786 i przebudowany w 1866 r. Przed wojną był świątynią protestancką. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej pojawił się w nim we wrześniu 1945 r. wraz z pierwszym katolickim proboszczem. Zdjęcia i wideo na gazetalubuska.pl.

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.