Spróbujmy odnowić Nieszawę [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Mlodecka

Spróbujmy odnowić Nieszawę [zdjęcia]

Jolanta Mlodecka

Zabytków, które w Nieszawie trzeba ratować jest sporo. W tym roku będą dotacje na remont elewacji kościoła św. Jadwigi oraz na renowację obrazu św. Anny w kościele poklasztornym.

Klasztor w Nieszawie założony został między 1463 a 1467 r. Pierwotnie był drewniany. Pierwszym gwardianem był ojciec Feliks Nieszawczyk, który prawdopodobnie przybył wraz z przesiedlonymi mieszkańcami Nieszawy z klasztoru, który ufundował Władysław Jagiełło w 1426 r.

Kościół pod wezwaniem św. Franciszka konsekrował w 1575 r. biskup włocławskie Stanisław Karnkowski. W tym czasie był już częściowo murowany, a obok stała dzwonnica.

Nieszawa - zachowała się stara zabudowa uliczek.
Jolanta Młodecka Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i klasztor.

Budowę murowanego kościoła klasztornego rozpoczęto w 1611 r. z fundacji Wawrzyńca Śmiałka, rajcy miejskiego, i jego żony Agnieszki. Po przebudowie kościół przyjął wezwanie Podwyższenia Krzyża Świętego. Wznoszenie murowanego budynku klasztornego rozpoczęto w 1635 r. z fundacji Wojciecha Pedynka, mieszczanina nieszawskiego. Zbudowano wówczas od południa część piętrowego gmachu klasztornego, mieszącego na parterze refektarz i kuchnię oraz cele na piętrze. W kolejnych latach klasztor był rozbudowywany, kolejni darczyńcy fundowali kaplice i wyposażenie kościoła. Niestety kościół i w dużej części klasztor spłonęły w pożarze w 1729 r. Do odbudowy przystąpił ojciec Franciszek Trzeciak. Prace trwały do 1735 r.

Po kasacie zakonów w 1864 r. franciszkanie wyjechali z Nieszawy do Kalisza. Kościół klasztorny został przyłączony do parafii jako kościół filialny. Majątek przejął komisarz włościański. W części klasztornych pomieszczeń utworzono szkołę elementarną i mieszkania dla nauczycieli.

Franciszkanie powrócili do klasztoru w 1921 r. W tym czasie przebywał tu Maksymiliana Maria Kolbe.

W czasie II wojny światowej, po aresztowaniu zakonników w grudniu 1939 r. kościół zamknięto i utworzono w nim magazyn nawozów.

Po wojnie zakonnicy powrócili do Nieszawy i przebywali tu do 1973 r., kiedy to kościół i klasztor przekazani diecezji włocławskiej.

Nieszawa - zachowała się stara zabudowa uliczek.
Jolanta Młodecka Kościół św. Jadwigi.
Jolanta Mlodecka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.