Marek Bluj

Stadion Miejski "Stal" w Rzeszowie będzie miał nowe oświetlenie. Przy starych jupiterach stalowcy sięgali po wiele sukcesów

Na wiosnę 1974 roku tempo prac na stadionie Stali przy oświetleniu wzrosło. W lipcu lampy wreszcie zaświeciły. Było to duże wydarzenie w całym regio Fot. Archiwum Na wiosnę 1974 roku tempo prac na stadionie Stali przy oświetleniu wzrosło. W lipcu lampy wreszcie zaświeciły. Było to duże wydarzenie w całym regionie


Marek Bluj

Już wkrótce z krajobrazu Rzeszowa znikną rurowe maszty oświetleniowe na Stadionie Miejskim „Stal” przy ulicy Hetmańskiej. Stoją tutaj już od 47 lat. Pierwszy raz zamontowane na nich jupitery rozbłysły ponad 450 luksami w lipcu 1974 roku, co było wielkim wydarzeniem w całym regionie, ale od dobrych paru już lat nie świecą. Są zepsute. Najpóźniej do 25 lutego 2021 r. zastąpią je nowe maszty. Właśnie trwają prace budowlane.

Historia „czterech słupów” i oświetlenia na stadionie Stali zaczęła się wraz z pierwszymi pracami przy ich montażu, czyli w 1972 r. Optymiści liczyli, że w ramach koncepcji tzw. stadionu przyszłości, pierwsze smugi światła popłyną z nich jeszcze w 1973 r. Wizja ta okazała się zbyt śmiała. Roboty nabrały ogromnego tempa w czerwcu i lipcu 1974. Przy pracach ziemnych związanych z doprowadzeniem linii zasilających i niwelacji terenu pracowali społecznie, jak przy budowie stadionu w 1955 roku, pracownicy WSK.

Specjalistyczne roboty wykonywały rzeszowskie firmy oraz służby energetyczne i elektroniczne WSK, zakładu patronackiego klubu. Równolegle prowadzone były roboty przy renowacji stadionu. Na jego koronie postawiono kabinę prasowo - radiową z wieżyczką sędziowską. Zamontowano nowe nagłośnienie. Jak pisały gazety, sprawa oświetlenia i odremontowania stadionu stała się wspólną sprawą całego miasta, ale główny ciężar finału tej długo oczekiwanej inwestycji spoczywał na WSK.

W dalszej części artykułu:

 • budowa oświetlenia sprawą całego Rzeszowa
 • jaka jest wysokość masztów, ile jest lamp na każdym z nich
 • czy była to gigantomania?
 • jaki był pierwszy mecz przy światłach
 • najważniejsze mecze Stali Rzeszów przy jupiterach; 20 000 kibiców
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Marek Bluj

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.