Tomasz Maleta

Stadion Miejski w Białymstoku między sponsorem a patronem

Stadion Miejski w Białymstoku między sponsorem a patronem Fot. Wojciech Wojtkielewicz Stadion Miejski w Białymstoku między sponsorem a patronem
Tomasz Maleta

Dokładnie 35 lat temu, 19 października 1983 roku, zakończyła się pierwsza przygoda Białegostoku z europejskimi pucharami w piłce nożnej. Bynajmniej nie za sprawą Jagiellonii, bo żółto-czerwoni grali w II lidze i dopiero za kilka lat zapukali do bram pierwszoligowego futbolu. Powiew europejskiego piłkarstwa ściągnął nad Białą łódzki Widzew. Gra w Białymstoku to była kara nałożona na klub przez UEFA za rzucenie przez kibica butelki w sędziego liniowego podczas rewanżowego meczu z Juventusem w Łodzi. Widzewiacy następne spotkanie w kolejnych rozgrywkach musieli zagrać na stadionie oddalonym o 250 km. Wybór padł na Białystok, choć chyba niewielu wie, dlaczego.

14 września, na pierwsze spotkanie ze szwedzkim Elfsborgiem, przyjechało 5 tys. łodzian. Sznur wynajętych przez zakłady pracy autosanów ciągnął się imponująco od Warszawy do Białegostoku. Mecz wywołał nie mniejsze poruszenie wśród białostoczan. Pracownicy byli zwalniani z zakładów pracy, uczniowie ze szkół.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.