Starość ciągle jest taka łatwowierna. Jak oszukują na wnuczka czy policjanta

Czytaj dalej
Fot. Fot. 123rf
Sławomir Draguła

Starość ciągle jest taka łatwowierna. Jak oszukują na wnuczka czy policjanta

Sławomir Draguła

W 2017 roku fałszywi wnuczkowie i policjanci wyłudzili od opolskich seniorów prawie milion złotych! Tylko jedna szajka, która niebawem stanie przed sądem, wzbogaciła się na ich krzywdzie o 2 miliony.

Do Sądu Okręgowego w Płocku trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko dziewięciu mężczyznom, którzy usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów oszustwa metodą „na wnuczka”. Śledztwo nadzorowane było przez Wydział I Prokuratury Okręgowej w Opolu. Sprawą objętych zostało ponad 70 zdarzeń z terenu całej Polski, m.in. z Opola, Płocka, Gdańska, Zabrza, Siemiatycz, Brzezin, Szprotawy, Częstochowy, Wałbrzycha, Chojnic, Rzeszowa, Białegostoku, Kielc, Tarnobrzega.

- Procederem kierowali 34-letni Adrian Ł. i 36-letni Maciej W. - informuje prokurator Stanisław Bar z Prokuratury Okręgowej w Opolu.
Co ciekawe, obaj kierowali przestępczym mechanizmem z Wielkiej Brytanii, kontaktując się ze swoimi „żołnierzami” telefonicznie. Podczas śledztwa udało się dość precyzyjnie odtworzyć sposób działania sprawców. Oskarżeni (lub inne osoby, działające pod ich kierownictwem) swoje ofiary wyszukiwali w książkach telefonicznych i typowali, kierując się brzmieniem imion, które pozwalały wnioskować, że są to osoby starsze. Następnie dzwonili pod te numery i przedstawiali się za bliskich, którzy znaleźli się w sytuacji wymagającej finansowego wsparcia.

- Zwykle były to wypadki samochodowe - mówi prokurator Bar. - Pieniądze miały być przeznaczone na takie załatwienie sprawy, by „bliski” wyszedł z niej obronną ręką, nie trafił do aresztu lub na zadośćuczynienie pokrzywdzonemu.

 • Policjanci dwoją się i troją, by uchronić seniorów przed utratą oszczędności całego życia.
 • Spotykają się z nimi w domach seniorów, w ramach uniwersytetów trzeciego wieku i przy  wszystkich okazjach, przestrzegając przed przekazywaniem pieniędzy nieznajomym.

 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Sławomir Draguła

Dziennikarzem jestem od 1997 roku. W nto zajmuję się przede wszystkim tematami policyjnymi i prokuratorskimi. Piszę też o drogach i wszystkim tym, co porusza się na kołach, m.in. samochodach i pociągach. Odpowiadam również za powiaty opolski i głubczycki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.