Tatiana Biela

Stary Sącz. Uratował 800 osób, oddając 92 litry krwi

- Dla mnie najważniejszy jest drugi człowiek - mówi Andrzej Lis i podkreśla, że taką postawę wyniósł z domu rodzinnego Fot. starosądeckie info - Dla mnie najważniejszy jest drugi człowiek - mówi Andrzej Lis i podkreśla, że taką postawę wyniósł z domu rodzinnego
Tatiana Biela

Andrzej Lis ze Starego Sącza to rekordzista Polski w ilości oddanej krwi. Przez ostatnie 44 lata podzielił się prawie 92 litrami tego cennego płynu.

Choć trudno opisać w liczbach wartość ludzkiego zdrowia i życia, w przypadku Andrzeja Lisa liczby mówią same za siebie.

Według obliczeń Macieja Tyczyńskiego, kardiologa inwazyjnego z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, starosądeczanin przez kilkadziesiąt lat swojej aktywności jako krwiodawca mógł uratować życie około 800 osobom. A wszystko dlatego, że 17 sierpnia 1974, za namową szwagra zdecydował się po raz pierwszy oddać krew ofiarom wypadku.

Czytaj więcej:

 • Jakie jest marzenie pana Andrzeja?
 • "Postawę wynosi się z domu"

 

Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Tatiana Biela

Dziennikarka „Gazety Krakowskiej” i portalu naszemiasto.pl od 2018 roku, wcześniej dziennikarka i reporterka m.in. w "Dobrym Tygodniku Sądeckim" i Naszej Telewizji Sądeckiej. Z wykształcenia etnolog i antropolog kulturowy, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą tematyką lokalną, szczególnie interesują mnie tematy społeczne i kulturalne. Lubię wychodzić z aparatem w teren, by na bieżąco śledzić zmiany  zarówno w Nowym Sączu, jak i w całym regionie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.