Strajk nauczycieli 2019: Protest już przesądzony. Czy egzamin gimnazjalny i ósmoklasistów się odbędą? [7.04.2019]

Czytaj dalej
Fot. Marek Szawdyn
Nicole Młodziejewska, Cezary Hurysz

Strajk nauczycieli 2019: Protest już przesądzony. Czy egzamin gimnazjalny i ósmoklasistów się odbędą? [7.04.2019]

Nicole Młodziejewska, Cezary Hurysz

Chociaż poszczególne związki zawodowe jeszcze zbierają wyniki referendum przeprowadzonego w szkołach, praktycznie przesądzone jest już, że strajk nauczycieli odbędzie się w większości z nich.

Z poniedziałkowych wyników referendum wynika, że w Poznaniu aż 90 proc nauczycieli opowiedziało się za strajkiem. Oznacza to, że prawie wszyscy z 9 tys. pedagogów powstrzymają się od wykonywania swojej pracy począwszy od 8 kwietnia.

Czytaj też: Ilu nauczycieli będzie protestować? Strajk nauczycieli podczas egzaminów sparaliżuje szkoły?

Według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego strajk nauczycieli może odbyć się w 168 poznańskich placówkach. To jednak wciąż niepełne dane.

- Czekamy jeszcze na wyniki z siedmiu placówek - mówi Jacek Leśny, wiceprezes poznańskiego oddziału ZNP.

Strajk poparło również 78 szkół, w których swoich przedstawicieli ma „Solidarność”. Związkowcy wciąż jednak czekają na pełne wyniki, ponieważ w niektórych szkołach referendum strajkowe nadal trwa. Dane będą zbierane do końca miesiąca.

Sprawdź także: W których szkołach i przedszkolach strajku nie będzie?

W przypadku, gdy strajk nauczycieli potrwa dłużej niż dwa dni, zbiegnie się on z terminem egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów.

- Strajk podczas egzaminów poparły wszystkie szkoły, w których mamy swoich przedstawicieli

- mówi Wojciech Miśko, wiceprzewodniczący sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania w „Solidarności”.

Protestujący nauczyciele mają jednak możliwość przerwania strajku na kilka dni. - Wszystko zależy od ich własnego sumienia - mówi Wojciech Miśko.

Chociaż poszczególne związki zawodowe jeszcze zbierają wyniki referendum przeprowadzonego w szkołach, praktycznie przesądzone jest już, że strajk nauczycieli
Marek Szawdyn

Przypomnijmy, że w Poznaniu do strajku nie dojdzie w placówkach należących do Fundacji Familijny Poznań. Te jednak nie są jedyne. Według danych „Solidarności”, przeciwko protestowi opowiedzieli się również pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

- Tak wyszło w referendum. W sumie, nie jesteśmy placówką szkolną, więc nasz protest godziłby bardziej w uczestników zajęć niż w rząd - mówi Urszula Sidor z MDK nr 1.

Według wyliczeń poznańskiego kuratorium oświaty prawdopodobieństwo zakłócenia egzaminów ósmoklasisty w Poznaniu z powodu strajku nauczycieli wynosi 72 proc. W całym województwie największe obawy są w Kaliszu, dla którego oszacowano aż 91-procentowe zagrożenie. Z kolei średnie prawdopodobieństwo zakłóceń podczas egzaminu ósmoklasisty w całym województwie wynosi 64 proc.

Zobacz również: Znamy wyniki referendum. W proteście nauczycieli weźmie udział 90 proc. belfrów

Najbardziej zagrożone w województwie wielkopolskim są jednak egzaminy gimnazjalne. Według kuratorium możliwość, że testy te się nie odbędą wynosi aż 77 proc.

Nicole Młodziejewska, Cezary Hurysz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.