Strefy czystego transportu. Piotr Kempisty: Nasze centrum jest małe i łatwo je objechać

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Marta Gawina

Strefy czystego transportu. Piotr Kempisty: Nasze centrum jest małe i łatwo je objechać

Marta Gawina

W Białymstoku takie strefy powinny służyć przede wszystkim uspokojeniu ruchu samochodowego w centrum - uważa Piotr Kempisty.

W dużych miastach będą mogły powstawać strefy czystego transportu, do których wyjazd będzie płatny dla właścicieli samochodów z tradycyjnym napędem silnikowym. Tak postanowili posłowie. Do takiej strefy wjeżdżałyby za darmo pojazdy: elektryczne, napędzane wodorem lub gazem ziemnym. Widziałby Pan w Białymstoku takie miejsca?

Piotr Kempisty: Takie strefy mają w zamyśle ustawodawcy ograniczać emisję spalin przeciwdziałając smogowi. W Białymstoku wpływ aut na jego powstawanie jest jednak mniejszy niż w dużych miastach. Ustawa o elektromobilności ma też promować samochody zasilane paliwami alternatywnymi, np. elektryczne. Ekologiczność tych ostatnich jest jednak mocno dyskusyjna, bo jeżdżą na prąd produkowany w naszym kraju w wyniku spalania węgla. W Białymstoku takie strefy powinny służyć przede wszystkim uspokojeniu ruchu samochodowego w centrum miasta, żeby było ono bardziej przyjazne dla mieszkańców i przedsiębiorców. Z tego punktu widzenia, preferencje dla aut zasilanych innym paliwem niż tradycyjne mają niewielkie znaczenie, bo zajmują one dokładnie tyle samo miejsca na ulicy czy chodniku.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marta Gawina

Białostoczanka i dziennikarka z kilkunastoletnim stażem, którą świat ciągle potrafi zadziwić. Także świat polityki, który na co dzień przybliżam naszym Czytelnikom. Ustalam kto, z kim, dlaczego i co z tego mamy. "Buduję" też drogi, pilnuję komunikacji . Choć łopat nie wbijam, staram się być na bieżąco z najważniejszymi inwestycjami w Białymstoku i województwie podlaskim. Tak, tak czekamy na S19...

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.