Strychy do wynajęcia i do zamieszkania

Czytaj dalej
Fot. Paweł Łacheta
Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Strychy do wynajęcia i do zamieszkania

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Miejski program „Mieszkanie na strychu” cieszy się od początku sporą popularnością. Obecnie ruszyła jego szósta edycja. Do wynajęcia jest tym razem trzynaście strychów.

Pierwszy raz drogą elektroniczną, a nie osobiście, stojąc w kolejce, będzie można składać wnioski o adaptację strychów w łódzkich komunalnych kamienicach. Magistrat ogłosił właśnie szóstą edycję programu „Mieszkanie na strychu”. Do najnowszej edycji urzędnicy wyznaczyli pięć budynków, w których może powstać w sumie trzynaście mieszkań. Dziewięć z nich znajduje się w nieruchomościach wyremontowanych w ramach programu „Miasto kamienic”. Wnioski będzie można składać od 7 czerwca (od godz. 8) do 9 czerwca (do godz. 24). Do 6 czerwca można z kolei oglądać strychy.

- Program adaptacji strychów jest skierowany do osób, które zamieszkują na terenie Łodzi i nie mają własnego mieszkania - mówi Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta w UMŁ. - Nie musi im także przysługiwać prawo do mieszkania komunalnego, chociaż uprawnionymi do adaptacji w pierwszej kolejności są osoby będące najemcami komunalnego lokalu mieszkalnego, który przekażą miastu po zakończonej adaptacji, jak również studenci i absolwenci łódzkich szkół wyższych.

Strychy przeznaczone obecnie do adaptacji znajdują się w kamienicach o następujących adresach: ul. Kopernika 32 (dwa), ul. Wólczańska 76 (dwa) i 145 (trzy), ul. Zielona 33 (cztery) oraz ul. Żwirki 22 (dwa). Najmniejszy ma powierzchnię 46,36 mkw., a największy - 147 mkw.

W ramach pięciu poprzednich edycji programu magistrat wystawił 76 strychów w 39 kamienicach. Wpłynęło w sumie 180 wniosków. Obecnie w procesie adaptacji jest 15 strychów, z czego osiem w trakcie remontu, cztery w trakcie uzgadniania dokumentacji technicznej, a trzy zostały już zrealizowane.

Przykładem takiego w trakcie aranżacji jest m.in. strych państwa Filipczaków, którzy już w wakacje zamieszkają wraz z trójką dzieci przy ul. Więckowskiego 80.

- W kolejce po ten strych stanęliśmy w poniedziałek po południu - wspomina Magdalena Filipczak. - A wnioski zaczęto wtedy przyjmować od czwartkowego poranka.

Zgodnie z regulaminem, na adaptację strychu przewidziany jest okres maksymalnie dwóch lat.

Przez ten czas trzeba opracować dokumentację techniczną, uzyskać niezbędne pozwolenia oraz wykonać prace remontowo-budowlane.

Po zakończeniu remontu, jego koszt jest zwracany najemcy w postaci odliczeń w czynszu.

Iwona Jędrzejczyk-Kaźmierczak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.