Stuknęło 40 lat? Sprawdź stan zdrowia. Skorzystaj z pakietu bezpłatnych badań

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Urszula Sobol

Stuknęło 40 lat? Sprawdź stan zdrowia. Skorzystaj z pakietu bezpłatnych badań

Urszula Sobol

Kobiety i mężczyźni, którzy ukończyli 40 lat, w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS” mają jednorazowy dostęp do bezpłatnych badań. W pakiecie m.in. morfologia krwi, stężenie cholesterolu i poziomu glukozy oraz badanie ogólne moczu. Mężczyźni mogą skorzystać z badania PSA w kierunku raka prostaty. Badania można wykonać w wyznaczonych placówkach. - Ten zestaw badań jest bardzo potrzebny - zachęcają lekarze.

Profilaktyka 40 PLUS to element programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Jego celem jest profilaktyka z powodu obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. w związku z pandemią koronawirusa.

- Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy

- wyjaśnia Rafał Śliż, rzecznik prasowy podkarpackiego NFZ.

I dodaje, że dominującymi przyczynami zgonów Polaków wciąż pozostają choroby układu krążenia i nowotwory.

- Choroby układu krążenia są w Polsce przyczyną śmierci ok. 43 proc. ogółu zgonów - wylicza rzecznik. - W następnej kolejności plasują się nowotwory, które powodowały 25,8 proc. ogółu zgonów w 2016 r.

Rafał Śliż dodaje, że wśród Polaków prawdopodobieństwo zgonu spowodowanego przez choroby układu krążenia jest około 60 proc. wyższe niż u przeciętnego mieszkańca Unii. Choroby układu krążenia i nowotwory są łącznie przyczyną ponad dwóch trzecich wszystkich zgonów w Polsce.

Czy pacjenci z Podkarpacia dbają o zdrowie i chętnie się badają? Bardzo często korzystają z porad lekarzy kardiologów.

- W roku 2019 skorzystało z pomocy kardiologów 120 511 pacjentów w naszym województwie. Rok 2020 to liczba zbliżona do poprzedniej, zaś w tym roku pomocy kardiologa wymagało już niemal 84 tysiące osób. Program pomoże im skontrolować swój stan zdrowia - zauważa rzecznik.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.