Subiektywny przegląd tygodnia - felieton Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapala
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia - felieton Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka. Felieton Dziennika Łódzkiego

Piątek

Kierowcy amerykańskiej armii starają się, jak mogą. Trzy samochody U.S. Army zderzyły się na autostradzie A4. Kilka dni wcześniej amerykańska ciężarówka przywaliła na A18 w inną ciężarówkę. W Toruniu natomiast wehikuł naszych sojuszników nie zmieścił się pod wiaduktem. Sojusznikom życzymy szerszych dróg i wyższych wiaduktów!

Sobota

Od dziś w Bombaju i całym indyjskim stanie Maharasztra obowiązuje zakaz używania toreb i innych plastikowych jednorazówek. Kary są dotkliwe: winowajca przyłapany pierwszy raz zapłaci 5 tys. rupii (280 zł), powtórny występek będzie kosztował trzy razy więcej, a plastikowy recydywista trafi na 3 miesiące do celi. Tuż przed wejściem w życie przepisów Deepa Kamath i Prashin Jagger, młoda para z Bombaju, dała pozytywny przykład: wyprawiła ekologiczne wesele, na którym nie było nic plastikowego, za to dużo rzeczy z recyklingu - pisze „Indian Express”.

Niedziela

Polska drużyna przerżnęła mecz z Kolumbią i tym samym wyeliminowała się z mundialu. Nadeszła więc wiekopomna chwila, by odśpiewać tradycyjne: „Polacy, nic się nie stało!” i zdjąć z samochodów biało-czerwone proporce.

Imigranci, których „uratował” na morzu statek „Aquarius”, a których ostatecznie przyjęła Hiszpania i zakwaterowała ich w szkole w Cheste, wyrzucili do śmietnika dary od Czerwonego Krzyża: nowe ubrania, koce, ręczniki i bieliznę. Nie wiadomo dlaczego. Brzydzili się krzyżem czy ubrania nie były markowe? Najpewniej jedno i drugie.

Poniedziałek

Holandia. Pracownicy centrali związku zawodowego CNV Vakmensen kupili za pośrednictwem polskiej strony internetowej fałszywe prawo jazdy kategorii C - donosi portal Trucstar.nl. Dokument jest dobrze spreparowany, co dowodzi, że hasło „Polak potrafi” jest aktualne. Do tego Polak jest konkurencyjny, bo potrafi tanio - fałszywka kosztowała tylko 170 euro. Przy okazji zauważmy, że związkowcy są dowcipni: prawo jazdy zamówili na nazwisko premiera Holandii Marka Rutte. I z jego zdjęciem.

Wtorek

Chiński Hisense kupił Gorenje, znanego słoweńskiego producenta AGD. Chińczycy od dawna są też w Polsce. Na przykład polskość słynnej konserwowej szynki Krakus Polish Ham pozostała tylko w nazwie, szynka od lat jest chińska!

Nie sprawdziła się definicja słynnego angielskiego piłkarza Gary’ego Linekera, że „piłka nożna to gra, w której 22 mężczyzn biega za piłką, a na końcu i tak wygrywają Niemcy”. Reprezentacja naszych sąsiadów poszła śladami polskiej jedenastki.

Środa

Błyskawicznie znowelizowano ustawę o IPN. Pod naciskiem USA i Izraela usunięto sporny i niewykonalny w praktyce artykuł przewidujący karę za przypisywanie Polsce odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy. Tak bywa, kiedy najpierw pisze się ustawę, a potem myśli.

Czwartek

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany na najważniejszych stanowiskach dowódczych w Wojsku Polskim. To kolejne po 2015 r. personalne przemeblowanie armii, z czego wynika, że wkrótce pełną parą ruszy produkcja nowych generałów.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.