Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Piątek

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział w telewizji Fox News, że 13-14 lutego Stany Zjednoczone zorganizują w Warszawie międzynarodowy szczyt poświęcony sytuacji na Bliskim Wschodzie, a w szczególności roli, jaką pełni tam Iran. Informację po południu potwierdziło polskie MSZ; wygląda na to, że nasz pan minister o wszystkim dowiedział się z amerykańskiej telewizji.

*

W ogrodzie zoologicznym Schönbrunn (Wiedeń), najstarszym zwierzyńcu świata, słonie dostały na śniadanie świąteczną choinkę, która odstała swoje przed cesarskim pałacem - donosi „Die Presse”. 120-letnim świerkiem zajadały się siostry Iqhwa i Mongu, ich mama Tonga i dla towarzystwa Numbi i Drumbo. - Zimą takie śniadanie jest pożądaną zmianą w diecie naszych słoni - powiedziała szefowa Zoo Dagmar Schratter.

Sobota

Władze fińskiego miasta Oulu są zaskoczone tym, że młodzi „uchodźcy” z Iraku, Afganistanu, Erytrei i Syrii gwałcą miejscowe nastolatki. Jedna z nich nie żyje. Jak donosi radio Yle, jest 16 podejrzanych. Premier Finlandii Juha Sipiläo jest zdumiony, pani burmistrz Päivi Laajaa zszokowana.

Niedziela

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 27. Niestety, tym razem zdarzyła się tragedia. Nożownik zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, kiedy ten dziękował mieszkańcom miasta za to, że potrafią dzielić się dobrem. To było nie do przewidzenia. Wcześniej, przez 26 lat zdarzały przykre incydenty: złodzieje kradli puszki.

Poniedziałek

Ruszyły noworoczne wyprzedaże - pisze „Gazeta Pomorska”. Czy rzeczywiście amatorzy okazji kupują taniej? Okazuje się, że nie zawsze: telewizor w sklepie Neonet w Grudziądzu przed wyprzedażą kosztował 3399 złotych, a w promocji „staniał” do 3690 zł, czyli naprawdę zdrożał o 291 złotych. Sklep tłumaczy się pomyłką.

Wtorek

Konin. Do mieszkania 74-latki zapukała obca kobieta. Kiedy gospodyni otwarła drzwi, kobieta zaczęła głośno odmawiać modlitwy. Zaproszona do środka zaproponowała gospodyni pomnożenie pieniędzy za pomocą pacierzy. W efekcie z 43 tysięcy złotych wyłożonych do multiplikacji, zniknęły 32 tysiące. Tak pobożna obca pani pomnożyła swój majątek. Cud! Na głupotę nie ma rady.

Środa

W górach przybyło nawet 40 cm śniegu. Do kilku przysiółków w Beskidach nie można dojechać. U sąsiadów też nie jest lekko; w niektórych regionach północnej Słowacji obowiązuje stan kryzysowy. W czeskich Karkonoszach ogłoszono zagrożenie lawinowe. Wbrew globalnemu ociepleniu mamy prawdziwą zimę.

Czwartek

Proces nożownika, który zaatakował prezydenta Gdańska, może ruszyć dopiero za rok. Samo postępowanie przygotowawcze zakończone sporządzeniem aktu oskarżenia może zająć od 6 do nawet 12 miesięcy - pisze „Rzeczpospolita”. Przyczyną są „długie procedury, ścisłe terminy oraz możliwości odwoławcze od ustaleń prokuratury”. Gdyby reformę polskiego systemu prawnego rozpoczęto nie od wymiany sędziów, ale od zmiany procedur, Stefan W. byłby osądzony w miesiąc. Cała Polska widziała, jak zabijał.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.