Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Gałasiński
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Co działo się w tym tygodniu na świecie, w kraju i regionie? Zobacz subiektywny przegląd Jerzego Witaszczyka.

Piątek

Na wybiegu ogrodu zoologicznego w Gdańsku pojawił się biały pingwin, jedyny albinos wśród afrykańskich pingwinów jackass. O debiucie nielota w polskim zoo pisze wydawany w Singapurze „Straits Times”. Tak jeden pisklak propaguje nasz kraj w świecie za darmo w odróżnieniu od Polskiej Fundacji Narodowej, której najlepiej wychodzi wydawanie milionów.

*

Na pół roku trafił za kraty 76-letni Walter Terrell z Detroit - donosi FOX10. Terrell pobierał zasiłki ubezpieczenia społecznego przeznaczone dla mamy. W sumie zainkasował 280 tysięcy dolarów. Proceder ciągnął się długo (mama zmarła w 1981 roku), ale wyrok zapadł błyskawicznie. Bo to Ameryka.

Jak byłoby w Polsce? Zapewne Terrell usłyszałby wyrok jako stulatek.

Sobota

W BBC reportaż z ukraińskiej wsi Glinne. Dlaczego zawitał tam reporter brytyjskiego radia i telewizji? Bo dzieci rodzą się bez pomocy 500+. W wiosce żyje ponad 100 rodzin z co najmniej siedmiorgiem pociech. Rodzina Kowaliewów jest wyjątkiem: Switłana powiła 19. dziecię! Czy szczęśliwa mama zna imiona wszystkich potomków? - pyta reporter, a Switłana bez zająknięcia wymienia wszystkie po kolei: Igor, Lonia, Natasza…

Niedziela

Ludzkości grozi interwencja kosmitów, którzy zdegustowani tym, co ludzie wyprawiają, przetną Ziemię na pół, Ziemia się zwinie, wszystkich zgniecie. Co dalej? - Przyślą nam Adama i Ewę i od nowa będziemy budować świat do momentu, w którym dziś jesteśmy - na koniec katastroficznej wizji wieszcz Lech Wałęsa wlał odrobinę nadziei w serca słuchaczy w Krośnie.

*

Viktor Orban zaapelował do obywateli o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego: - Musimy pokazać, że nie chcemy robić tego, co dyktuje Bruksela, jeśli to nie jest dobre dla Węgrów. Decyzje o tym, co dzieje się na Węgrzech, podejmuje naród węgierski, a nie Bruksela, lewacy i Soros.

Poniedziałek

Miasto Bergerac we Francji, słynące z wina Bordeaux i Cyrano de Bergerac, znowu jest w centrum uwagi. Wczesnym rankiem wznoszący meczet budowlańcy ujrzeli świński łeb przytwierdzony do bramy przyszłej świątyni i ściany polane krwią. Tak ktoś zaprotestował przeciw budowie muzułmańskiej świątyni.

Wtorek

Czy nauczyciele w Polsce dobrze zarabiają? - retoryczne pytał w Wołowie prezydent Andrzej Duda i odpowiedział, że nauczyciele nie zarabiają dobrze. Następnie zauważył, że jakość kształcenia nie odpowiada oczekiwaniom i stwierdził, że oświata „cały czas musi być naprawiana”. W tym momencie rodzice i nauczyciele zdrętwieli na myśl, że znowu naprawą szkoły zajmą się ci sami ćwierćfachowcy, którzy ją psują od 20 lat.

Środa

Ja nie lubię jak są nieprawdy mówione - stwierdziła w RMF FM szefowa .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. - O matko, to jak się musi pani czuć we własnym ugrupowaniu? - współczująco skwitował redaktor Robert Mazurek.

Czwartek

Dziś Dzień Chwastów! Ochroną chwastów zajmuje się Klub Przyrodnika - pisze kalendarz Kalbi. Wbrew potocznym wyobrażeniom, rośliny uznawane za chwasty, odgrywają ważną rolę w przyrodzie. Wiele z nich jest zagrożonych, inne jak kanianka lnowa, już wyginęły.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.