Subiektywny przegląd tygodnia - komentuje Jerzy Witaszczyk, felietonista Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. Karolina Misztal
Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia - komentuje Jerzy Witaszczyk, felietonista Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Piątek

Bogacimy się. Według „Rzeczpospolitej”, pierwszy raz w historii Polacy wypili więcej najdroższych alkoholi niż najtańszych. W 2017 roku przepiliśmy 32,6 miliarda zł, nie licząc wydatków na bimber, denaturat, borygo i podobne, których nie ujęto w statystykach, ale wciąż cieszą się powodzeniem u części konsumentów.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego odbywa się w miejscu wyjątkowym - zauważył prezydent Andrzej Duda, przemawiając do uczestników uroczystości. Fakt - w namiocie wynajętym na jeden dzień za milion złotych.

Sobota

228 nielegalnych imigrantów nie wpuściła do Unii białoruska straż graniczna - donosi portal TUT.BY. Byli to głównie obywatele Maroka, Algierii, Tunezji i Senegalu. Mieli nadzieję, że przyokazji mundialu uda się im z paszportem kibica przedostać do europejskiego raju.

Niedziela

We Francji podsumowano obchody święta narodowego przypadającego w rocznicę zdobycia 14 lipca 1789 Bastylii, symbolu królewskiej tyranii. Jak podaje „Le Figaro”, w piątek i sobotę spalono 845 samochodów, z czego wynika, że tym razem Francuzi (na ogół z importu) świętowali z mniejszym entuzjazmem niż rok wcześniej, kiedy spalili 897 aut. Jak było naprawdę z Bastylią? Wbrew legendzie, wśród 7 osadzonych w twierdzy nie było więźniów politycznych. Lud uwolnił czterech fałszerzy pieniędzy, dwóch wariatów i hrabiego kazirodcę. Zdobywcy Bastylii nie zburzyli - dopiero w następnym roku rozebrała ją wynajęta firma.

Poniedziałek

Przed sądem w Sosnowcu stanął Rafał Piotrowski, uśmiercony przez tamtejszy szpital. Domagał się przywrócenia do żywych. W grudniu w szpitalu zmarł pacjent o tym samym nazwisku, ale akt zgonu wypisano na żywego Piotrowskiego, gdyż z systemu PESEL pobrano jego dane. Oficjalnie do żywych Piotrowski wróci po ogłoszeniu przez sąd w najbliższy poniedziałek wyroku i odczekaniu 21 dni na jego uprawomocnienie. Jak widać, urzędowe uśmiercenie człowieka trwa w Polsce chwilę, a powrót do żywych długie miesiące. To i tak lepiej niż w Rumunii. Tam w marcu sąd w Barlad uznał, że Constantin Reliu nie żyje, chociaż stał przed sędzią.

Wtorek

W Polskiej Fundacji Narodowej zmieniły się władze. Jej zadaniem jest promowanie wizerunku Polski za granicą, ale na razie Fundacji najlepiej wychodzi utylizacja pieniędzy, które w nią pompują spółki Skarbu Państwa.

Środa

- Inwestycja w Stobnicy w Puszczy Noteckiej umknęła uwadze wszystkich - przyznał minister środowiska Henryk Kowalczyk. 14-kondygnacyjny zamek jest budowany w środku obszaru chronionego. To dowód na to, że kto ma pieniądze i chody, ten w Polsce zalegalizuje wszystko. Tymczasem ekoterroryści pilnują, żeby w Puszczy Białowieskiej nikt nie skrzywdził kornika drukarza.

Czwartek

Jako wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiadał: „Będziemy odchudzać administrację publiczną, by zmniejszyć koszty jej funkcjonowania”. Tymczasem „Fakt” pisze, że od czasu, kiedy PiS wygrało wybory, liczba urzędników w ministerstwach wzrosła o 1200 osób. To żadna sensacja, bo wszystkim rządom III RP najlepiej udawał się dynamiczny rozwój biurokracji.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.