Kazimierz Sikorski

Światowi liderzy żegnają i wspominają zmarłego Michaiła Gorbaczowa. Spocznie obok swojej żony

Gorbaczow spocznie na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczym obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 roku. Fot. fot. Universal History Archive/UIG Art and History/East News Gorbaczow spocznie na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczym obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 roku.
Kazimierz Sikorski

Michaił Gorbaczow, były sowiecki przywódca, który zakończył zimną wojnę zmarł w szpitalu w wieku 91 lat. Był przeciwnikiem wojny na Ukrainie. Żegnają go światowi przywódcy.

Światowi politycy żegnają Michaiła Gorbaczowa, byłego sowieckiego przywódcę, który zmarł w wieku 91 lat.

Prezydent USA Joe Biden określił Gorbaczowa jako człowieka o niezwykłej wizji, który poprowadził swój kraj na ścieżkę reform. - To były działania przywódcy, który miał wyobraźnię, aby zobaczyć, że inna przyszłość jest możliwa, i odwagę, by zaryzykować całą swoją karierę, aby ją osiągnąć - powiedział.

António Guterres, sekretarz generalny ONZ, stwierdził, że Gorbaczow był jedynym w swoim rodzaju mężem stanu, który zmienił bieg historii. - Świat stracił potężnego światowego lidera i niestrudzonego orędownika pokoju – napisał na Twitterze.

Prezydent Francji Emmanuel Macron opisał Gorbaczowa jako człowieka pokoju, którego wybory otworzyły drogę do wolności dla Rosjan. - Jego zaangażowanie na rzecz pokoju w Europie zmieniło naszą wspólną historię – dodał.

[polecany]23704697[/polecany]

Boris Johnson, ustępujący brytyjski premier podkreślił, że zawsze podziwiał odwagę i uczciwość, jaką wykazał się Michaił Gorbaczow, doprowadzając zimną wojnę do pokojowego zakończenia.

Gorbaczow był przeciwny wojnie Putina na Ukrainie. Wydał oświadczenie, wzywając do zaprzestania działań wojennych i natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji pokojowych. Zostanie pochowany na moskiewskim cmentarzu Nowodziewiczym obok swojej żony Raisy, która zmarła w 1999 roku.

lena

Kazimierz Sikorski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.