Światowy Dzień Walki z AIDS. Studenci medycyny przygotowali kampanię

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Marta Mikołajska

Światowy Dzień Walki z AIDS. Studenci medycyny przygotowali kampanię

Marta Mikołajska

We wtorek, 1 grudnia przypada Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji, jak co roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA, w tym bydgoski oddział, organizuje kampanię pt. „Rock the Ribbon”.

W tym roku, z uwagi na epidemie wydarzenie odbędzie się w przestrzeni wirtualnej i potrwa od 1 do 13 grudnia.
W ramach kampanii na Facebooku IFMSA uczestnicy wezmą w siedmiu webinariach w tematyce zakażeń HIV i AIDS.

Światowy Dzień Walki z AIDS - wykłady i konkursy z nagrodami

- Do współpracy przy okazji tego przedsięwzięcia zaprosiliśmy znamienitych gości oraz organizacje, m.in. Macieja Nazarewicza, przedstawiciela Fundacji Anji Rubik #SEXEDpl, który opowie o faktach i obali mity związane z AIDS czy dr. n. med. Michała Skibińskiego – certyfikowanego terapeutę, konsultanta poznańskiego PKD oraz doradcę poradnictwa około testowego HIV, który nam przybliży działalność PKD – zapowiada Joanna Barwińska, koordynator projektu.

W czasie kampanii będziemy mieli także okazję m.in. zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi HIV i AIDS oraz wysłuchać wykładu psychiatry, który opowie o pracy z pacjentem seropozytywnym. Dowiemy się także np. o możliwościach leczenia. W poniedziałek, 8 grudnia z kolei głos zabierze Magdalena Glewicz, która żyje z HIV od urodzenia.

- W społeczeństwie wciąż niestety krąży wiele mitów i stereotypów związanych z tą tematyką, a świadomość, że osoby zakażone HIV są wśród nas jest bardzo niska. Przez pokazanie doświadczeń osób zakażonych chcemy zwiększyć świadomość społeczną. Pomoże nam to współtworzyć bezpieczną przestrzeń dla osób żyjących z HIV, a tym samym zmniejszyć stygmatyzację takich osób – podkreśla Joanna Barwińska.

Organizatorzy przygotowali ponadto konkursy i quizy (dostępne na profilach oddziałów IFMSA na Facebooku i Instagramie).

AIDS i HIV - profilaktyka

Wg bieżących danych na świecie żyje 38 mln ludzi z HIV. Liczba zgonów związanych z AIDS to 690 tys. Od początku pandemii 75,5 mln osób zostało zakażonych wirusem HIV. W Polsce liczba zakażonych ogółem to ponad 25,5 tys. osób.

Choć, jak zaznacza Joanna Barwińska, AIDS nie jest chorobą, którą na ten moment można wyleczyć, warto prowadzić profilaktykę przeciw zakażeniu HIV.

- Ryzyko zakażenia możemy minimalizować m.in. poprzez niepodejmowanie zachowań ryzykownych, tj. seksu bez użycia prezerwatywy lub używania prezerwatywy w sposób niewłaściwy. To także takie działania jak niewspółdzielenie igieł i strzykawek czy używanie sterylnego sprzętu podczas wykonywania tatuażu - wymienia nasza rozmówczyni.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.