Świecie musi zużywać mniej energii

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Bartniak
Agnieszka Romanowicz

Świecie musi zużywać mniej energii

Agnieszka Romanowicz

Emisja dwutlenku węgla w gminie Świecie jest wyższa niż np. w Toruniu. Wskaźnik przeliczony przez liczbę mieszkańców wynosi dla gminy Świecie 7454 kg, a np. dla Torunia 5967 kg.

Na zanieczyszczenie powietrza w gminie Świecie mają wpływ znaczące szlaki komunikacyjne oraz zakłady produkcyjno-handlowe. Źródłem problemu jest przede wszystkim znaczne wykorzystanie energii elektrycznej (32,6 proc.), oleju napędowego (23,9 proc.), benzyny (14,6 proc.), ciepła sieciowego (10,4 proc.) i węgla kamiennego (9,8 proc.).

Gmina Świecie przyjęła Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, zgodnie z którym do 2020 r. emisja dwutlenku węgla do powietrza ma być zredukowana o 2,8 proc. Częścią tej operacji będzie zmniejszenie zużycia energii. Wpłynie na to m.in. zmiana systemu oświetlenia ulic na energooszczędny.

W gminie Świecie jest 3321 lamp. Za znaczne użycie energii odpowiadają zwłaszcza latarnie o mocy 400 W (stanowią 34 proc.) i te w pierwszym rzędzie powinny być zmodernizowane. Zwłaszcza, że zużycie energii przy oświetleniu LED spada o 60 proc. Jest też ono trwalsze niż sodowe, które pracuje ok. dwa tys. godzin, tymczasem ledowe - 50 tys. godzin.

Gmina postara się skłonić kierowców, żeby przesiedli się na rowery. Planuje zbudować do 2020 r. 25 km ścieżek przy ulicach: Wojska Polskiego, Ciepłej, Małcużyńskiego, Żwirki i Wigury oraz wokół stadionu Wda, wzdłuż ul. Chmielniki, Sienkiewicza, Cukrowników, Bydgoskiej, z Dworzyska do Gruczna. Zakłada się również budowę ścieżki na odcinku Sulnówko – Rodzinne Ogrody Działkowe „Przylesie” oraz na odcinku Świecie - Czaple.

Agnieszka Romanowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.