Święto Flagi i uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie pełne atrakcji

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Joanna Maciejewska

Święto Flagi i uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie pełne atrakcji

Joanna Maciejewska

Defilady, koncerty patriotyczne, uroczyste nabożeństwo i tort w barwach narodowych, to tylko niektóre atrakcje zaplanowane na 2 i 3 maja.

Główne uroczystości związane z dzisiejszym Świętem Flagi RP, będą odbywały się na starówce i w jej sąsiedztwie.

Na Skwerze im. Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej o godz. 11 rozpocznie się uroczystość wojskowa. Na godz. 11.30 zaplanowano defiladę samochodów zabytkowych, a o godz. 11.45 nastąpi przemarsz na Rynek Staromiejski, gdzie rozpocznie się śpiew pieśni patriotycznych.

Na Rynku Staromiejskim przewidziano kilka wydarzeń. Od godz. 10 do 14 można będzie uczestniczyć w rodzinnej grze miejskiej przygotowanej przez Hufiec ZHP, natomiast od godz. 12.45 do 16 wystąpią młodzieżowe zespoły muzyczne i taneczne. Na gości czeka też poczęstunek okolicznościowym tortem. Uroczystości zakończą się koncertem Orkiestry Wojskowej z udziałem solistów operowych. Początek o godz. 19.

Natomiast na Bulwarze Filadelfijskim o godzinie 14 rozpocznie się happening pn. „Najdłuższa Flaga”.

We wtorek 3 maja przypada 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości patriotyczne poświęcone tej rocznicy rozpoczną się o mszą świętą w intencji Ojczyzny o godz. 12 na Rynku Staromiejskim. Będzie jej przewodniczył ks. Biskup Andrzej Suski.

Po zakończeniu mszy, około godz. 13.15 nastąpi uroczystość wojskowa z udziałem husarii. O godz. 14 na scenie pojawi się orkiestra dęta z Koronowa.

W świętowanie włączyły się również instytucje kultury. Dom Muz na Podgórzu przygotował bezpłatne zabawy z okazji Święta Flagi. Początek dziś o godzinie 17. W ramach imprezy odbędą się warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy poznają flagi innych państw oraz ciekawostki z różnych krajów. Na zajęciach będzie można zaprojektować również flagi lub proporce dla swoich domów bądź dla Domu Muz w różnych technikach plastycznych. Najciekawsze projekty flag dla Domu Muz zostaną nagrodzone i wyeksponowane w galerii. Przygotowano także dodatkowe zabawy - układanie krzyżówek, zagadek i rebusów na temat historii Polski.

Miłośnicy historii średniowiecza mogą udać się na Zamek Krzyżacki, gdzie dzisiaj od godz. 10 do 20 trwać będzie jarmark średniowieczny.

Natomiast jutro od godz. 15 do 18, w tym samym miejscu, zorganizowany zostanie festyn średniowieczny pn. „Zabawy plebejskie na zamku”. W programie m.in. turniej konny i festyn rycerski z udziałem husarii, a także pokaz musztry, nabór do artylerii i egzercunki husarskie. Mieszkańcy i turyści będą mieli okazję uczestniczyć w turniejach sprawnościowych. Zaplanowano strzelanie z łuku, rzut toporem i nożem.

Wtorkowe wydarzenia zakończy koncert na plenerowej scenie ustawionej na Rynku Staromiejskim. O godzinie 18.30 wystąpi zespół Hands Up! oraz VOX.

Joanna Maciejewska

Od września 2015 roku pracowałam w toruńskim oddziale "Gazety Pomorskiej". Od stycznia 2021 pracuję we włocławskim oddziale. Piszę między inny materiały na tematy związane z edukacją, służbą zdrowia czy miejskimi inwestycjami. Moje materiały można znaleźć zarówno w papierowym wydaniu Gazety Pomorskiej, a także na stronach: pomorska.pl oraz wloclawek.naszemiasto.pl.


Prywatnie pełnoetatowa mama, od zawsze zauroczona poezją śpiewaną, teatrem i podróżami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.