Święto Wojska Polskiego na placu przed katedrą

Czytaj dalej
Karolina Brózda

Święto Wojska Polskiego na placu przed katedrą

Karolina Brózda

Przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej, harcerzy i kombatantów oraz mieszkańcy Łodzi zebrali się wczoraj przed południem w łódzkiej Bazylice Archikatedralnej, by uczcić 97. rocznicę Bitwy Warszawskiej oraz Święto Wojska Polskiego.

Po mszy (o godz. 9.30) w intencji Ojczyzny, którą celebrował ks. biskup Marek Marczak, uczestnicy obchodów wyszli na plac przed katedrą.

Najpierw przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza nastąpiła uroczysta zmiana warty. Następnie głos zabrał wojewoda łódzki Zbigniew Rau, który poprosił zebranych o uczczenie minutą ciszy dwóch łódzkich harcerek, które zginęły podczas nawałnicy w Suszku. Następnie wspominał poległych w bitwie 1920 roku. Zaznaczył, że święto jest okazją do refleksji nad miejscem wojska polskiego w naszej świadomości. Żołnierz polski zawsze walczył z tymi, którzy chcieli podporządkować sobie nasz kraj, by Polska nie była prowincją mocarstwa.

Później został odczytany apel pamięci Oręża Polskiego. Żołnierze batalionu kawalerii powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego oddali salwę honorową (na ten moment zawsze czekają dzieci, które zbierają potem łuski z ulicy). W kolejce do złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza ustawiły się reprezentacje m.in. kombatantów oraz łódzkich samorządowców.

Obchody zakończyła defilada kompanii honorowych, która wzbudziła największe zainteresowanie łodzian.

Po oficjalnych obchodach można było wybrać się na Brus, gdzie w godz. 10 - 18 Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów „Kompanja Brus” udostępniło schron przy ul. Konstantynowskiej 98. Zwiedzający spotkali się z członkami historycznej grupy rekonstrukcyjnej. W samo południe na miejscu została odprawiona msza.

Specjalne zajęcia zorganizowało też wczoraj dla łodzian Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13. Można było poznać ciekawą historię niezwykłego niedźwiedzia, który został żołnierzem II Korpusu Polskiego.

W programie znalazło się również oprowadzanie po wystawie „Droga do Niepodległej 1791 - 1921”.
============11 Zdjęcie Autor (25918081)============
Fot. paweł łacheta
============06 Podpis white XcondIt (25918082)============
W defiladzie wziął udział oddział konny Straży Miejskiej.
============06 Podpis white XcondIt (25918076)============
Wojewoda Zbigniew Rau poprosił o minutę ciszy w intencji tragicznie zmarłych harcerek.

Karolina Brózda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.