Olga Goździewska-Marszałek

Sylwia Świsłowska: Dzieci z małych miejscowości mogą spełniać marzenia o tańcu

Sylwia Świsłowska Fot. archiwum prywatne Sylwia Świsłowska
Olga Goździewska-Marszałek

Rozmowa z Sylwią Świsłowską, dyrektor zarządzającą Polską Akademią Aktywności i Rozwoju Osobistego

W czerwcu w Białymstoku odbędzie się Wielki Taneczny Puchar PAARO 2019. Kto na nim wystąpi?

W wydarzeniu uczestniczą dzieci ze szkół i przedszkoli z całego województwa, zaangażowane w autorski program Rozwiń Skrzydła - Wingee. Młodzi tancerze otrzymają medale, puchary i wyróżnienia. Przygotowujemy także wiele atrakcji, by poczuły się wyjątkowe i docenione.

Zaskakująca liczba dzieci wystąpi w finale...

Tak, to rekordowa liczba uczestników, ponad 2,5 tys. Trenujemy blisko 500 grup dzieci w różnych częściach regionu, także z małych miejscowości. Odwiedzamy dzieci m.in. w Szudziałowie, Nowych Piekutach, Łapach, Goniądzu czy Turośni Kościelnej.

Skąd pomysł na organizację warsztatów w małych miejscowościach?

Pochodzę z małej wsi, Nowych Piekut. Będąc małą dziewczynką zawsze chciałam tańczyć, ale nie miałam takiej możliwości przez dużą odległość od Białegostoku. Jako dorosła osoba pomyślałam, że takich dzieci z marzeniami jest więcej. A rodzice nie mają możliwości dowożenia ich na kursy tańca, więc zorganizowałam warsztaty z dojazdami.

Co oprócz umiejętności tanecznych mogą zyskać dzieci dzięki PAARO?

Badania pokazują, że w dorosłym życiu bardzo boimy się wystąpień publicznych. Im wcześniej zatem zaczniemy oswajać się z publicznością, sceną, głośną muzyką i jupiterami, tym być może mniej będziemy stresować się robiąc prezentację na uczelni lub przed zarządem firmy, ale oczywiście nie to jest głównym celem naszego wydarzenia. Na zajęciach dzieci przez cały rok szkolny uczą się i ćwiczą układy. Występ przed rodzicami na dużej scenie to ukoronowanie ich wysiłku. Poprzez nasze zajęcia chcemy pokazywać dzieciom, że warto się starać, warto pracować i warto czekać na efekty.

To czym jest PAARO i jaka jest jej misja?

Mówi się, że świat przyspieszył. I tak faktycznie jest. Dostęp do informacji, nowoczesne formy komunikacji i internet sprawiły, że nie tylko wiemy więcej, ale oczekujemy więcej i chcemy szybciej widzieć efekty. Dlatego na naszych zajęciach skupiamy się nie tylko na tańcu, ponieważ nauka kroków jest stosunkowo prosta, ale chcemy dzieciom pokazywać i rozwijać w nich wartości takie jak cierpliwość, wdzięczność, docenianie, ale i uczyć dzieci, że warto współpracować w grupie, że rywalizacja jest dobra, ale nie ona jest najważniejsza i bycie najlepszym nie powinno być ważniejsze niż stałe rozwijanie siebie.

Kiedy dokładnie odbędzie się finał?

1-2 czerwca w hali widowiskowej przy Zespole Szkół Rolniczych (ul. Suchowolca 26). Zapraszam mieszkańców naszego regionu do wspólnej zabawy, wstęp jest bezpłatny.

Olga Goździewska-Marszałek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.