System kaucji za plastikowe butelki i metalowe puszki zacznie działać prawdopodobnie dopiero za dwa lata [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Dansk Retursystem
Norbert Ziętal

System kaucji za plastikowe butelki i metalowe puszki zacznie działać prawdopodobnie dopiero za dwa lata [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal

Choć przepisy o systemie kaucyjnym wejdą w życie prawdopodobnie w połowie przyszłego roku, to jednak sam system prawdopodobnie ruszy dopiero w 2024 roku. Według przedsiębiorców potrzeba aż dwóch lat na stworzenie infrastruktury.

Choć przepisy o systemie kaucyjnym wejdą w życie prawdopodobnie w połowie przyszłego roku, to jednak sam system prawdopodobnie ruszy dopiero w 2024 roku. Według przedsiębiorców potrzeba aż dwóch lat na stworzenie infrastruktury.

Kaucja za plastikową butelkę pet, po wodzie lub napojach, szacunkowo wyniosłaby kilkadziesiąt groszy. Choć niektórzy wymieniają złotówkę nawet do dwóch złotych. Podobny zastaw dotyczyłby metalowych puszek po piwie, napojach czy sokach. Dodatkowa opłata, kaucja, doliczona byłaby od razu do ceny produktu i zwracana klientowi, po tym, jak oddałby puste opakowanie.

- W Niemczech taki system działa w prosty sposób. Przy każdym super czy hipermarkecie ustawione jest urządzenie do odbioru butelek pet. Mieszkaniec przynosi je najczęściej, gdy zbierze całą reklamówkę. Zgniata, wkłada do środka, a po chwili odbiera kupon z kodem kreskowym i odpowiednio naliczoną kwotą. Może ją wydać od razu w tym sklepie, co dla placówki jest pewnego rodzaju bonusem - opowiada Tomasz Wrześniewski z Przemyśla, który od kilku lat mieszka i pracuje w Berlinie.

W Niemczech zautomatyzowany jest również system przyjmowania szklanych butelek czy metalowych puszek.

W Danii, która jest jednym z europejskich liderów recyklingu, w ten sposób można oddać również kartonowe pudełka po sokach, mleku i innych napojach. W tym kraju każdy sklep ma ustawowy obowiązek przyjmować opakowania po napojach i zwracać kaucję. Systemem zarządza, powołana z inicjatywy duńskiego ministerstwa środowiska, ogólnokrajowa organizacja non-profit Dansk Retursystem. Organizuje sieć urządzeń do odbioru opakowań oraz pośredniczy pomiędzy sklepami i producentami napojów. Nie jest nastawiona na zyski. Klienci za oddane opakowania otrzymują kupony z określoną kwotą, którą mogą wydać w sklepie lub przekazać na cele charytatywne.

System kaucyjny sprawdza się jednak również w mniej zamożnych krajach. Doskonale funkcjonuje na Litwie, gdzie kaucja za butlke lub puszkę wynosi 40 eurocentów, czyli prawie 2 złote. Od 1 stycznia 2022 system kaucyjny będzie wprowadzony u naszych południowych sąsiadków, na Słowacji. Dlaczego w Polsce ślimaczy się jego wprowadzenie.?

- Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża przedsiębiorców, która potencjalnie mogłaby być objęta systemem kaucyjnym, szacuje, że utworzenie takiego systemu wymagać może nawet 24 miesięcy od dnia opublikowania przepisów ustawy - w wypowiedzi dla PAP stwierdziło niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

O tym, ile używamy plasitkowych butelek, świadczą popularne ostatnio i szybko się wypełniające pojemniki-serduszka na nakrętki po nich. A trzeba pamiętać, że jeden korek to jedna butelka, którą ląduje w innym pojemniku na śmieci.

Czy w naszym kraju przyjmie się zwyczaj zwracania sklepom butelek pet? Czy kilkadziesiąt groszy to wystarczająca zachęta?

- Kaucja powinna być na tyle wysoka, aby opłacało się zapakować butelkę do torby i zanieść do skupu. Poza tym nie powinno być wyjątków tak, jak w przypadku szklanych butelek. Obecnie część szklanych jest z kaucją, inne są bezzwrotne. Są sytuacje, że klient, który przyniesie np. 10 butelek, pięć bezzwrotnych musi zabrać z powrotem ze sobą, bo my ich nie przyjmujemy. Efekt? Na drugi raz wyrzuci wszystkie butelki do śmieci - twierdzi pracownik punktów skupu butelek, przy jednym ze sklepów w Przemyślu.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.