Szkoła w Rudnikach może stracić patrona - Andrzeja Wajdę

Czytaj dalej
Fot. Mirosław Dragon
Mirosław Dragon

Szkoła w Rudnikach może stracić patrona - Andrzeja Wajdę

Mirosław Dragon

Wdowa po reżyserze Krystyna Zachwatowicz nie wie jeszcze, czy wyrazi zgodę, żeby 8-klasowa szkoła podstawowa w Rudnikach nosiła imię Andrzeja Wajdy.

Publiczne Gimnazjum w Rudnikach od 2009 r. nosi imię Andrzeja Wajdy. Zgodnie z reformą oświaty gimnazjum zostanie jednak zlikwidowane. W jego miejscu będzie 8-letnia podstawówka, która na nowo musi przyjąć patrona.

Wdowa po zmarłym w ubiegłym roku reżyserze Krystyna Zachwatowicz-Wajda nie wie jeszcze, czy wyrazi zgodę na to, żeby nowa podstawówka nosiła imię Andrzeja Wajdy.

- Nie wyrażałam zgody na nadanie Publicznej Szkole Podstawowej imienia Andrzeja Wajdy. Zresztą, nie dostałam nawet takiego zapytania - mówi Krystyna Zachwatowicz-Wajda. - Wymagałoby to ode mnie długiego namysłu, zwłaszcza że jestem przeciwna likwidacji gimnazjów i podpisałam się pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie reformy oświaty.

Wdowa po reżyserze zmartwiona jest fatalną atmosferą w szkole w Rudnikach.

- Dowiedziałam się z wielką przykrością, że w tej świetnej szkole zmieniła się diametralnie sytuacja byłego dyrektora Dariusza Niedrygosia. I że tak niezwykła atmosfera współpracy, zgody i zaufania została zniszczona - mówi Krystyna Zachwatowicz-Wajda. - Te wiadomości sprawiły mi ogromną przykrość.

Konflikt w szkole w Rudnikach wybuchł po tym, jak nowy dyrektor Andrzej Krzak obciął etat swojego poprzednika Dariusza Niedrygosia do 5/18, a kiedy ten się na to nie zgodził, zwolnił go ze szkoły.

W obronie byłego dyrektora stanęła część nauczycieli, rada rodziców i aż 160 uczniów.

Spór w szkole narasta. Protestujący nauczyciele poszli do sądu, złożyli też zawiadomienie do prokuratury.

Wójt Andrzej Pyziak spotkał się z nauczycielami i powiedział im, że „kto psuje atmosferę w szkole, nie będzie zwolniony z pracy, tylko wyrzucony!”.

- Na spotkanie z nauczycielami poszedłem z zamiarem doprowadzenia do kompromisu między skonfliktowanymi stronami. Część nauczycieli odczytała moje intencje zupełnie odwrotnie - tłumaczy wójt Andrzej Pyziak. - Obecnie prowadzone są działania w celu wykrycia autora anonimów, któremu zależy tylko i wyłącznie na wywołaniu afery, a nie na zażegnaniu konfliktu.

Oświadczenie Krystyny Zachwatowicz-Wajdy w sprawie gimnazjum w Rudnikach
W roku 2008 pan dyrektor Dariusz Niedrygoś zwrócił się do mego męża Andrzeja Wajdy z pytaniem, czy zgodzi się na patronowanie gimnazjum w Rudnikach.

Andrzej Wajda wyraził zgodę i pamiętam dobrze, z jak wielką radością zobaczył na fasadzie gimnazjum swoje nazwisko. Ta pierwsza wizyta w Rudnikach była dla nas obojga wspaniałym przeżyciem.

Zobaczyliśmy świetny zespół nauczycieli i zaangażowanych w różnorodne zajęcia uczniów, którzy pokazali nam swoje zainscenizowane sceny z filmów Andrzeja Wajdy. Zadawali na spotkaniu z nim inteligentne i ciekawe pytania.

To pierwsze spotkanie było tak dla nas ważne bo zobaczyliśmy, co dobry dyrektor może zrobić dla szkoły w małej miejscowości oddalonej od dużych miast.

Na naszą propozycję pokazania filmu „Wałęsa” w Rudnikach dostaliśmy odpowiedź, że najbliższe kino znajduje się w Opolu lub Częstochowie. Zbulwersowani tą sytuacją zgłosiliśmy dyrektorowi chęć urządzenia w gimnazjum małego kina w sieci Kin Za Rogiem.

Podjął ten pomysł z zadowoleniem i z całą energią doprowadził do otwarcia tego kina w budynku gimnazjum, na którym oczywiście byliśmy oboje. Wiem, że to kino działało dobrze, służyło szkole i Rudnikom, ku radości Andrzeja Wajdy.

Dowiedziałam się z wielką przykrością, że w tej świetnej szkole zmieniła się diametralnie sytuacja pana Dariusza Niedrygosia. I że atmosfera, która była tak niezwykła: współpracy, zgody i zaufania, została zniszczona.

Nie mogę wypowiadać się o przyczynach tej sytuacji i oceniać zapadłych decyzji, zbyt jestem oddalona - także z przyczyn osobistych - ale muszę powiedzieć, że te wiadomości sprawiły mi ogromną przykrość.

Muszę też powiedzieć, że nie wyrażałam zgody (zresztą, nie dostałam takiego zapytania), na nadanie Publicznej Szkole Podstawowej w Rudnikach imienia Andrzeja Wajdy.

Wymagałoby to ode mnie długiego namysłu – podpisałam żądanie zorganizowania referendum w sprawie likwidacji gimnazjum i jestem tej reformie przeciwna.

Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa

Andrzej Wajda w Rudnikach. Został patronem gimnazjum

Mirosław Dragon

Jestem dziennikarzem oraz wydawcą online „Nowej Trybuny Opolskiej" i portalu internetowego Nto.pl


Można do mnie pisać: [email protected] lub dzwonić: 510 026 553.


Jestem dziennikarzem multimedialnym: oprócz pisania artykułów, robię też zdjęcia, a także nagrywam i montuję reporterskie wideo.


Moje artykuły i materiały dziennikarskie miały w ubiegłym roku łącznie ponad 25 milionów odsłon.


Wykrywam afery, patrzę władzy na ręce, ale też opisuję historię lokalną, przedstawiam interesujące inicjatywy i ciekawych ludzi.


Najbardziej szczęśliwy jestem wtedy, gdy uda się pomóc potrzebującym ludziom, chorym dzieciom. To są momenty, kiedy okazuje się, że jesteśmy z czytelnikami i darczyńcami jedną wielką rodziną!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.