Beata Terczyńska

Szkoły na Podkarpaciu klasyfikują. Maturzyści mogą być spokojni o egzaminy

Szkoły na Podkarpaciu klasyfikują. Maturzyści mogą być spokojni o egzaminy
Beata Terczyńska

Wszystko wskazuje na to, że podkarpaccy maturzyści zostaną sklasyfikowani, a więc dopuszczeni do egzaminów dojrzałości.

Na Podkarpaciu poprawiła się sytuacja, jeśli chodzi o liczbę szkół, w których oceny uczniów zostały zatwierdzone przez radę pedagogiczną, co otworzyło maturzystom drogę, by mogli przystąpić w maju do egzaminów.

Mariola Kiełboń, straszy wizytator, rzecznik podkarpackiego kuratora oświaty wyliczała nam w środę, że na godzinę 13 rady pedagogiczne nie zebrały się jeszcze w 66 strajkujących szkołach na Podkarpaciu. W wtorek było ich aż 108!

- Część szkół zaplanowała je jednak na popołudnie, więc w czwartek będzie już wszystko wiadomo - mówi rzecznik.

W III LO w Rzeszowie nauczyciele zebrali się o godz. 15.30.

- Zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem rada pedagogiczna się odbyła. Wymagane kworum wynosiło 35 osób, a przyszły 42. Wszyscy uczniowie zostali sklasyfikowani i dopuszczeni do matury. Dobrze, ponieważ ani szkoła, ani dzieci, ani nauczyciele nie potrzebują żadnych rewolucji

- mówi Marek Plizga, dyrektor III LO w Rzeszowie.

Ale strajk nauczycieli nadal tu trwa. Każdego dnia strajkuje ok. 50 osób.

- Niektórzy się wykruszają, z powodów ekonomicznych - przyznaje Marek Pilzga.

Dodaje, że w czwartek nauczyciele, którzy nie strajkują wydrukują maturzystom świadectwa. Ci otrzymają je w piątek. Bez specjalnej pompy.

W I LO także odbyła się rada pedagogiczna.

- Przy minimalnym wymaganym kworum, czyli 27 nauczycielach - mówi Piotr Wanat, dyrektor I LO w Rzeszowie, gdzie maturę będzie zdawało ok. 230 uczniów.

W Rzeszowie strajkuje nadal 41 placówek, a nie strajkuje 47.

- Wiem, że rady pedagogiczne w większości strajkujących szkół średnich były planowane na środę na godzinę 14, 15 i 15.30. W dwóch szkołach: Zespole Szkół Samochodowych oraz Zespole Szkół Energetycznych mają się odbyć w czwartek - mówi Zbigniew Bury, dyr. Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Rzeszowie.

SPRAWDŹ: Matura 2019. Tu znajdziesz wszystkie odpowiedzi z matury

W Przemyślu dwa przedszkola nadal prowadzą akcję strajkową, pracownicy czterech nie strajkują, a pozostałe zawiesiły strajk lub strajkują rotacyjnie.

- W pozostałych placówkach oświatowych akcja protestacyjna trwa nadal. W czwartek, 25 kwietnia, odbędzie się spotkanie sztabu kryzysowego, na którym zostaną przedstawione informacje na temat rad pedagogicznych klasyfikacyjnych planowanych w szkołach

- mówi Witold Wołczyk, rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla.

Koniec niepewności

Mateusz Morawiecki, premier RP ogłosił dziś po południu projekt nowelizacji prawa oświatowego.

- Są to rozwiązania krótkie, konkretne, a co najważniejsze, przecinające pewien chaos informacyjny i niepokój naszych maturzystów i ich rodziców - mówił. - Ta propozycja zabezpieczy i zapewni klasyfikację uczniów oraz przebieg matur - podkreślał.

Projekt zakłada, że jeżeli o klasyfikacji uczniów nie zadecyduje rada pedagogiczna, będzie mógł to zrobić sam dyrektor szkoły.

- Jeśli wystąpią przypadki, kiedy i rada pedagogiczna i dyrektor nie będą chcieli podjąć tej decyzji, to zrobi to organ prowadzący, samorząd terytorialny - tłumaczył, podkreśląjąc, że zmiany chcą uchwalić jak najpilniej.

Odpowiedzi z matury na naszym portalu

W naszym serwisie maturalnym tuż po egzaminach prezentujemy odpowiedzi z matur. 7 maja maturzyści piszą egzamin z matematyki. Sprawdź: Matura 2019. Odpowiedzi z matematyki, poziom podstawowy

Beata Terczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.