Szprotawa wśród najlepszych gmin w rankingu

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Kozakiewicz
Liliana Hachani

Szprotawa wśród najlepszych gmin w rankingu

Liliana Hachani

Gmina Szprotawa jest jedną z najlepszych gmin miejsko-wiejskich w kraju. W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej uplasowała się na 28 miejscu.

- To naprawdę dobra wiadomość. Jeszcze kilka lat temu zajmowaliśmy 280 miejsce. Obecnie nasza pozycja niezmiennie idzie w górę. W ocenie gminy brano pod uwagę wiele czynników, więc nasza wysoka pozycja daje ogromną satysfakcję - cieszy się Józef Rubacha, burmistrz Szprotawy.

W przeprowadzanym corocznie przez Rzeczpospolitą rankingu samorządów Szprotawa uzyskała 51,40 pkt. Dla porównania, zwycięski Kołobrzeg miał ich 59,58 pkt. Kapituła Rankingu wybrała do oceny miasta i gminy, które według danych Ministerstwa Finansów w najlepszy sposób zarządzały swoimi finansami w latach 2012-2015. Pod uwagę został wzięty również poziom dokonanych w tym okresie inwestycji.

Następnie zbadano m.in. wskaźnik zadłużenia, wartość pozyskanych środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz dynamikę wzrostu dochodów własnych w ostatnich trzech latach.

- Stawiam na stabilny rozwój miasta. Podatki utrzymują się na tym samym poziomie od trzech lat - mówi J. Rubacha. Wyjaśnia, że chce aby szprotawscy przedsiębiorcy mieli szansę wypracować sobie stabilną pozycję na rynku. Przyczyni się to do gospodarczego rozwoju miasta.

Wysoka ocena cieszy, jednak Szprotawa boryka się z zadłużeniem. Budowa kanalizacji była dla budżetu ogromnym obciążeniem. Zaciągnięte na ten cel kredyty trzeba będzie spłacać przez wiele lat. W najbliższym czasie planowane jest wypuszczenie obligacji na osiem mln zł. Pieniądze potrzebne są na spłacenia starszych kredytów.

Taka wiadomość na pewno cieszy, jednak rzeczywistość jest mniej kolorowa

- Taka wiadomość na pewno cieszy, jednak rzeczywistość jest mniej kolorowa - mówi radny Ryszard Barylak. Według jego opinii sytuacja w gminie jest trudna. Niepokój wzbudza ciągle rosnące zadłużenie gminy. - Trzeba zaciskać pasa i szukać źródeł dofinansowania do wszelkich inwestycji - dodaje R. Barylak.

Liliana Hachani

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.