Sztandar to symbol uznania mieszkańców

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Sztandar to symbol uznania mieszkańców

Filip Pobihuszka

Miasto gościło w piątek lubuskie obchody święta policji, podczas których nowosolskim policjantom oficjalnie przekazano sztandar

- Myślałem, że coś się stało, że wypadek jakiś, a potem się dowiedziałem, że ktoś z Warszawy przyjechał, bo święto policji u nas – mówił Emilian Dymytruk, który akurat przejeżdżał rowerem koło kościoła pw. Józefa Rzemieślnika. – To wyróżnienie mamy, że akurat Nową Sól wybrano. Msza ładna, tyle policji. Mamy zaszczyt - komentował.

We mszy wzięli udział m.in. zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Helena Michalak, wojewoda lubuski Władysław Dajczak, starosta nowosolski Waldemar Wrześniak. Obecni byli też wójtowie i burmistrzowie z okolicznych gmin. Niewielu było mieszkańców.
– Jest trochę policjantów na ulicach, widać ich. Powinni ludzie na uroczystość przyjść. To forma podziękowania – mówiła jedna z kobiet, która na mszę przyszła z córką i wnukiem.

- To wyróżnienie i reklama dla miasta. Tyle osób przyjechało. Tak fajnie jak oni szli przez kościół podniosły nastrój zapanował – mówiła Ludwika Eisler.

Rozpoczynając kazanie ksiądz biskup senior Paweł Socha modlitwom wiernych polecił zmarłych policjantów, a szczególnie tych, którzy zginęli na posterunku i dziękował policji za służbę. – Jesteście bardzo dobrze przygotowani, aby troszczyć się o praworządność. Dziękujemy wam za pełnioną służbę – mówił. Po mszy rozpoczęła się uroczystość nadania policjantom wyższych stopni służbowych oraz wyróżnień za wzorową służbę.

Jednak najważniejszym punktem piątkowej uroczystości było zupełnie co innego. Otóż nowosolska komenda w końcu, po latach, doczekała się własnego sztandaru, ufundowanego dzięki wsparciu mieszkańców, samorządów i sponsorów. Jego oficjalne przekazanie miało miejsce właśnie podczas święta policji.

– Serdecznie gratuluję tego wyróżnienia. Jest ono wyjątkowym dowodem zaufania społecznego, uhonorowaniem dotychczasowej odpowiedzialnej służby - mówił komendant wojewódzki policji insp. Jarosław Janiak, kierując te słowa do mł. insp. Grzegorza Karpińskiego, szefa nowosolskiej policji.

- Każdego dnia staramy się być wszędzie tam, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni. Dziś za to niełatwe zadanie otrzymujemy to, co dla nas najważniejsze, państwa uznanie. Zapewniam, że państwa dobro i bezpieczeństwo, będzie naszym najwyższym celem - mówił z kolei mł. insp. Karpiński.

Przekazanie nowosolskiej jednostce sztandaru skomentowała również nadinsp. Michalak: - Sztandar to zobowiązanie. Symbol uznania mieszkańców dla wzorowej policyjnej służby. To godność, która nie może być naruszana i honor, który zawsze powinien być obecny na policyjnych mundurach - mówiła.

Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru dla Komendy. Powiatowej Policji w Nowej Soli zawiązał się w maju 2015 roku z inicjatywy miast i gmin powiatu. Zbiórka pieniędzy zakończyła się nieco ponad rok później. Kwota, jaką udało się zebrać to 18 tys. zł.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.