Sztuka Frljicia nadal pod lupą. Polecenie przyszło z góry

Czytaj dalej
Fot. materiały prasowe
Joanna Pluta

Sztuka Frljicia nadal pod lupą. Polecenie przyszło z góry

Joanna Pluta

Prokurator okręgowy chce w sprawie spektaklu „Nasza przemoc i wasza przemoc” opinii nowego biegłego. Poprzednia była nieodpowiednia?

Niedawno pisaliśmy, że zdaniem biegłych z zakresu teatrologii i religioznawstwa, powołanych przez prokuraturę w związku ze sprawą kontrowersyjnego spektaklu, jaki widzieliśmy w Bydgoszczy na ubiegłorocznym Festiwalu Prapremier, na scenie nie doszło do obrazy uczuć religijnych ani niszczenia symboli narodowych.

Postępowanie w sprawie spektaklu „Nasz przemoc i wasza przemoc” toczy się już od jesieni ubiegłego roku.
materiały prasowe Postępowanie w sprawie spektaklu „Nasz przemoc i wasza przemoc” toczy się już od jesieni ubiegłego roku.

Prokuratorowi okręgowemu, który objął nadzór nad sprawą spektaklu wystawionego w bydgoskim Teatrze Polskim to jednak nie wystarczy. - Polecił powołanie nowego biegłego z dziedziny religioznawstwa - mówi prokurator Piotr Dunal z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ. - Uznał, że poprzednia opinia jest niejasna, niewystarczająca i nie daje konkretnej odpowiedzi w sprawie.

Czy rzeczywiście tak jest? - Istotnie opinia jest dość szeroka, natomiast naszym zdaniem wystarczająca - odpowiada Dunal.

Przypomnijmy, po ubiegłorocznej prezentacji sztuki kontrowersyjnego chorwackiego reżysera Olivera Frljicia, do bydgoskiej prokuratury trafiło osiem zawiadomień. Zgłaszających oburzyły między innymi sceny z nagą kobietą wyciągającą z waginy polską flagę, a także z postacią Chrystusa w cierniowej koronie, który, po zejściu ze zmontowanego z kanistrów na benzynę krzyża, gwałci muzułmankę. Spektakl jednak spotkał się z dobrym odbiorem.

Biegły, którego nakazał powołać prokurator okręgowy ma odpowiedzieć między innymi na pytanie, czy wizerunek krzyża jest elementem kultu religijnego. Znalezienie kolejnego biegłego w tej dziedzinie jednak nie będzie łatwe. - Już poprzednio mieliśmy z tym kłopot, ponieważ biegłych tych specjalizacji jest niewielu - mówi prokurator Dunal. - Czeka nas więc duży wysiłek logistyczny.

Postępowanie w sprawie spektaklu „Nasz przemoc i wasza przemoc” toczy się już od jesieni ubiegłego roku.
materiały prasowe Postępowanie w sprawie spektaklu „Nasz przemoc i wasza przemoc” toczy się już od jesieni ubiegłego roku.

To oznacza, że sprawa znacznie się wydłuży, ponieważ dopiero po uzyskaniu nowej ekspertyzy śledczy przesłuchają samego reżysera spektaklu. Tego również oczekuje prokurator okręgowy.

Obecni - jeszcze do końca sierpnia - szefowie bydgoskiego teatru nie chcą komentować sprawy.

Stanowisko marszałka Piotra Całbeckiego, jakie wystawił tuż po wybuchu skandalu:

Teatr Polski w Bydgoszczy aplikował o status partnera w projekcie dotyczącym wsparcia imprez kulturalnych, na organizację Festiwalu Prapremier.
W związku z żenującym poziomem festiwalu i godzeniem w fundamentalne wartości Narodu Polskiego, ubliżaniem godności człowieka, sianiem nienawiści międzywyznaniowej i pogardy dla chrześcijan w jednym ze spektakli, na mój wniosek, na najbliższym posiedzeniu Zarządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego omawiana będzie sprawa wykluczenia Teatru z grona partnerów projektu, co zamyka drogę do otrzymania dofinansowania. Granice wolność sztuki zostały przekroczone.

Joanna Pluta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.