Szykujemy nową strefę w Zielonej Górze!

Czytaj dalej
Fot. Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski

Szykujemy nową strefę w Zielonej Górze!

Leszek Kalinowski

Nowa strefa ekonomiczna ma być usługowa czy produkcyjna? - dyskutowali we wtorek radni

O tym, że Park Przemysłowo-Technologiczny w Zielonej Górze Nowym Kisielinie zapełnia się, mówi się od dawna. I o tym, że miastu potrzebna jest nowa strefa ekonomiczna także. Teraz przyszedł czas na konkrety, a to dlatego że dobiega końca budowa S3 oraz łącznika z osiedlem Pomorskim. Stąd wczoraj radni zgodzili się na przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Chodzi o 75-hektarowy teren położony w rejonie północnego węzła drogi ekspresowej S3. Strefa znajdowałaby się po wschodniej stronie ekspresówki, na południe od węzła i ciągnęłaby się do torów kolejowych.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk tłumaczył, że do tej pory na tych terenach dopuszczona była jedynie działalność produkcyjna.

- Chcemy umożliwić tam usługi. Po rozmowach z inwestorami wiemy, że są oni zainteresowani tymi działkami - mówi.

Radni zastanawiali się, czy jednak nie nastawić się na produkcję. Wtedy zarobki mieszkańców byłyby większe. A tak Lubuskie ma najniższe pensje w kraju.

- Mają tu dominować usługi. Czy nie lepiej zadbać o równowagę, nie zapisujmy ich jako priorytetowe - zabierał głos Jacek Budziński (PiS). Małgorzata Maśko-Horyza z magistratu wyjaśniała, że rozpoczynają się prace nad poszerzeniem oferty, nie wskazujemy, co ma na tym terenie dominować.

Zdaniem Kazimierza Łatwińskiego (PiS) to logiczne, by wykorzystać tak dogodne położenie na usługi i ściągnąć tu podróżujących (markety wielkopowierzchniowe, restauracje itd.). Tak jak to robią inne miasta. Ale jednocześnie zaznacza, że miasto już powinno myśleć o kolejnym miejscu pod produkcję i usługi. Bo te 75 ha do zapełnienia to wcale nie tak dużo.

- Czy miasto planuje rozszerzenie tej przyszłej strefy w lewo w stronę schroniska dla zwierząt i w prawo w stronę leśniczówki pana Rosika - pytał J. Budziński.

Małgorzta Maśko-Horyza zapewniała, że urząd takich planów nie ma. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców zapisanymi w studium tereny te mają pozostać zielone.

Jacek Budziński pytał też, czy i kiedy zostanie wyburzona stara , milicyjna strzelnica, gdzie dziś lubią bawić się fani ASG (Air Soft Gun).

- Dopiero wtedy , kiedy pojawi się tam inwestor - wyjaśnia wiceprezydent Kaliszuk.

- Czy urząd w sprawie przyszłej strefy przewiduje debatę publiczną? - to kolejne z pytań radnego Budzińskiego.

M Maśko - Horyza odpowiada: - Oczywiście, dopiero rozpoczynamy procedurę. Najpierw przedstawimy, co tam chcemy zrobić. Potem odbędzie się dyskusja, dokument zostanie wyłożony, każdy będzie mógł wnieść poprawki.

Zdaniem prezydenta Janusza Kubickiego, należy wyprowadzić ruch z miasta, budować zakłady, które nie będą szkodzić mieszkańcom.

- Warto powołać komisję, której zadaniem będzie pokazywanie mieszkańcom, w jakim kierunku będzie rozwijać się miasto - podkreśla prezydent. - Gdzie planowalibyśmy w przyszłości bloki, gdzie firmy, a gdzie nowe placówki oświatowe. Nie jestem zwolennikiem rozlewania się miasta, bo to rodzi różne problemy. A mamy duży potencjał.

Na wczorajszej sesji radni zdecydowali także o reorganizacji Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. W mieście będą więc dwa: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zajmował się będzie sprawami związanymi z mieszkaniami komunalnymi, lokalami socjalnymi, ale także sprzedażą drewna czy wynajmem kontenerów. Natomiast Zakład Gospodarki Komunalnej transportem, zagospodarowaniem odpadów oraz utrzymaniem zielni miejskiej.

Radni zdecydowali też o przyznaniu honorowego obywatelstwa miasta małżeństwu społeczników Małgorzacie i Rolandowi Hellmannom oraz nauczycielowi akademickiemu i byłemu posłowi prof. Tadeuszowi Bilińskiemu.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.