Marzena Smoręda

Ta pomoc idzie daleko w świat. Dołącz się

Wolontariuszki Maja i Zuzia do takich puszek zbierają na ulicach i imprezach datki na akcję Kielce dla Syrii Wolontariuszki Maja i Zuzia do takich puszek zbierają na ulicach i imprezach datki na akcję Kielce dla Syrii
Marzena Smoręda

W niedzielę, 19 sierpnia, obchodzimy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Kielce w tym roku włączają się w to święto w wyjątkowy sposób, prowadząc akcję Kielce dla Syrii. Przekażmy datek dla pokrzywdzonych przez wojnę dzieci.

Kielce dla Syrii to akcja, która trwa w Kielcach już od dwóch miesięcy. To przedsięwzięcie zainicjowane przez Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc, mające na celu pomoc syryjskim dzieciom – ofiarom wojny. Zebrane fundusze, pochodzące z datków wpłacanych przez kielczan i mieszkańców regionu świętokrzyskiego przeznaczone zostaną na zorganizowanie na Bliskim Wschodzie turnusów terapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz na ich potrzeby edukacyjne, organizację kolonii, a być może także na odbudowę szkoły zniszczonej podczas działań wojennych. Organizatorzy planują zebrać minimum 400 tysięcy złotych, które zostaną przekazane stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie, które może działać na terenie Syrii i Libanu. W organizację akcji zaangażowani są prezydent Kielc, stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Caritas Diecezji Kieleckiej, Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska. Koordynatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, który z pomocą wolontariuszy zbiera datki do puszek podczas różnych imprez miejskich. Ambasadorami akcji zostali między innymi: znany piłkarz ręczny Sławomir Szmal i pochodzący z Kielc aktor Mariusz Ostrowski.

Wolontariusze w akcji
- Akcja Kielce dla Syrii polega na zbieraniu dobrowolnych datków pieniężnych od mieszkańców miasta. Zbierać je będziemy do końca września bieżącego roku na ulicach Kielc oraz różnych imprezach organizowanych w mieście, jak wydarzenia kulturalne, sportowe czy muzyczne, wszędzie tam, gdzie jest szansa na datek. Widać, że kielczanie nie odmawiają pomocy potrzebującym. Chętnie wrzucają do puszek pieniądze, a my informujemy darczyńców, na co będą one przeznaczone. To mocno przemawia do ludzi i łapie ich za serca. Do tej pory ze zbiórek ulicznych uzbieraliśmy już około 30 tysięcy złotych, ale przypominamy, że cały czas można wpłacać pieniądze na specjalne konto bankowe BOŚ oddział Warszawa: 25 1540 1287 2216 7752 4806 0001 z dopiskiem „Kielce dla Syrii” oraz wysyłać SMS-y, pod numer 72 405 SMS o treści RATUJE - koszt 2 złote + 0,46 VAT (2,46 zł) dla wsparcia projektu. z których dochód przeznaczony jest na tę akcję – wyjaśnia Anna Gromska, koordynator akcji.

Kalendarz imprez dla Syrii
- Przed nami jeszcze wiele okazji do zbierania funduszy. Już w najbliższą niedzielę, 19 sierpnia, przed Kieleckim Centrum Kultury będzie okazja, by wrzucić pieniądze do puszek podczas koncertu Kacpra Kuszewskiego, który rozpocznie się o 20. W piątek, 24 sierpnia, w Kielcach odbędzie się impreza dedykowana tej akcji, wspólne przedsięwzięcie Muzeum Historii Kielc i Biura Wystaw Artystycznych, polegające na odbijaniu w formie linorytów kartek z wakacji. Odbędzie się na Rynku od 10 do 14. W niedzielę, 26 sierpnia, przy Kieleckim Centrum Kultury zbierane będą datki do puszek podczas koncertu muzyki operowej i operetkowej. W niedzielę, 2 września, pieniądze zbierane będą na premierze spektaklu w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś, a w sobotę i niedzielę, 8 i 9 września, na festiwalu muzyki dance. We wtorek, 11 września, zbierać będziemy na przedstawieniu „Calineczka” w wykonaniu nauczycieli ze Szkoły Podstawowej numer 8, w Kieleckim Centrum Kultury.

Marzena Smoręda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.