Ta stuletnia ulica w Cigacicach zyskała nowy blask

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Ta stuletnia ulica w Cigacicach zyskała nowy blask

Marek Białowąs

Dobiega końca przebudowa ul. Portowej w Cigacicach. Droga, mimo obaw mieszkańców przed remontem, nie straciła uroku

Z końcem lipca ulica Portowa ma zostać oddana do użytku. Dziś chyba nikt nie pamięta obaw związanych z przygotowaniem do inwestycji. Każdy, kogo nie spytać o najciekawsze miejsce w Cigacicach, bez zastanowienia wskazuje na port. Mieszkańcy są z niego dumni i chętnie się nim chwalą. Nic więc dziwnego, że wszystkim zależy również na tym, aby otaczające port okolice były estetyczne i zachęcające do odwiedzenia. Tym bardziej, jeśli mówimy o otoczeniu wpisanym w rejestr zabytków, jak wiele budynków stojących przy ul. Portowej.

Droga liczy sobie około 100 lat. Była wyłożona zabytkowym brukiem. Gdy gmina poinformowała o planowanym remoncie, mieszkańcy zaalarmowali ,,GL’’, że urzędnicy chcą wyłożyć drogę polbrukiem. Mieszkańcy nie mogli się z tym pogodzić.

- Zgadzam się z tym, że drogę należy zrobić, bo ona nigdy nie była remontowana - powiedział przed remontem Roman Włoch z portu w Cigacicach. - I tu chwała gminie za to, że ma takie plany. Jednak ja proponowałbym, żeby polbrukiem wyłożyć jedynie chodniki, a strukturę samej drogi zostawić, jak jest. Zdjąć bruk, nieco podsypać i ułożyć na nowo. To przecież zabytek i szkoda byłoby go niszczyć...

Mieszkańcy na dowód swoich obaw wskazywali na spore ubytki zabytkowego polbruku, które połatano zwyczajnym polbrukiem. - Przecież to wygląda paskudnie. Do tego jeszcze zamontowano tu szumiące studzienki kanalizacyjne. W tym miejscu od wiosny aż po jesień zatrzymują się autokary pełne turystów nie tylko z Polski, ale też Niemiec, a nawet Japonii. Nie można pozwolić na to, żeby gmina doszczętnie zniszczyła naszą drogę - mówili mieszkańcy.

Okazało się jednak, że uwagi ludzi zostały wysłuchane. Przebudowa ul. Portowej odbyła się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

- Już dziś można powiedzieć, że wyszło bardzo ładnie. To była ulica pełna dziur, często w kałużach, które ciągle zalegały na bruku. Teraz nie ma powodów do wstydu, gdy przyjeżdżają tu turyści - powiedział Stanisław Mastalerz z Górek Małych koło Cigacic, którego spotkaliśmy na ul. Portowej.

- Ulicę wyłożono kostką, wcześniej jednak praktycznie od nowa zbudowaliśmy kanalizację - mówi Tadeusz Klimczak, który wraz z innymi pracownikami przez trzy miesiące remontował ul. Portową.

W zakres przebudowy przewidziano wykonanie nawierzchni z kostki granitowej, chodników, kanalizacji deszczowej, regulacji pionowej studzienek dla urządzeń podziemnych, montaż krawężników oraz elementów bezpieczeństwa ruchu.
Zadanie realizowane jest w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wartość inwestycji wynosi 400 tys. zł, a dofinansowanie wyniosło blisko 260 tys. zł.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.