Tabliczka czekolady i już ułamki uczniom z Zielonej Góry wchodzą do głowy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Tabliczka czekolady i już ułamki uczniom z Zielonej Góry wchodzą do głowy

Leszek Kalinowski

O tym, jak polubić królową nauk rozmawiamy z Aleksandrą Marczyńską, Julią Wyrwas i Martyną Krukowską ze SP nr 11 w Zielonej Górze.

Dzień matematyki?
A dlaczego nie? Przecież matematyka to królowa nauk. Zresztą to fajny, konkretny przedmiot.

I łatwy?
Jeśli się słucha tłumaczenia na lekcji, to okazuje się, że jest łatwy. I na dodatek ciekawy.
To od zawsze wasz ulubiony przedmiot?
Julia: Mój nie. W klasach I-III jakoś nie lubiłam za bardzo matematyki. Ale w klasie IV pani Dominika Szumalo zachęciła mnie do nauki.

W jaki sposób to zrobiła?
Julia: - Przyniosła czekoladę, kiedy uczyliśmy się o ułamkach. Szybko pojęliśmy, na czym te ułamki polegają.
Martyna: - Rozwiązywaliśmy łamigłówki, nietypowe zadania w formie zabawy. Mieliśmy tematyczne lekcje np. na Wielkanoc świąteczną, matematyczną krzyżówkę.
Ola: - Pani mobilizowała nas do wymyślania różnych zadań, które rozwiązywali nasi koledzy i koleżanki. Świetnie się przy tym bawiliśmy. A przy okazji uczyliśmy się najważniejszych rzeczy, które są potrzebne nie tylko na lekcje, ale i w życiu codziennym. Bo matematyka towarzyszy nam każdego dnia. Teraz też mamy bardzo ciekawe zajęcia. I różne konkursy, choćby ten z okazji Dnia Matematyki, który prowadzimy.

Uczniowie chętnie biorą udział w takich zmaganiach?
Oczywiście, zawsze można wygrać ciekawe nagrody. A przy okazji to także powtórka materiału.
Martyna została teraz laureatką wojewódzkiego konkursu matematycznego, organizowanego przez kuratorium oświaty. Dużo czasu poświęcałaś nauce?
Staram się jak najwięcej wynieść z lekcji, wtedy nie muszę powtarzać w domu. A do konkursu przygotowywałam się na dwóch godzinach kółka oraz raz w tygodniu na specjalnych zajęciach z panią Krystyną Flügel. Jestem jej bardzo wdzięczna.

W domu też króluje matematyka?
Martyna: Mnie matematyką zaraził starszy brat, uczeń „Elektronika”. On mówi, że matematyka go odpręża. I coś w tym jest!
Julia: U mnie było podobnie, choć brat chodzi do Gimnazjum nr 1. Do matematycznej klasy. Pójdę w jego ślady, ale chcę wybrać matematyczno-przyrodniczą klasę. Rodzina ma duże znaczenie...
Ola: Mnie zachęcił tato, który nie jest matematykiem, ale lekarzem. I lubi rozwiązywać zadania, liczyć... Ma to we krwi. Bo jemu te umiejętności przekazał dziadek - matematyk! Ja też chciałabym w przyszłości zachęcić swoje dzieci do nauki tego przedmiotu. Ważne jest to, by uczyć się systematycznie.

Dziękuję za rozmowę.

DZIEŃ MATEMATYKI

Światowy Dzień Matematyki zapoczątkowała organizacja „World Education Games” w 2007 r. Data - 12 marca - nie jest przypadkowa. Wzięła się z popularnego sformułowania liczę do trzech: 1, 2, 3. W SP-11 świętowano w piątek. Odbył się turniej, podczas którego drużyny odpowiadały na nietypowe pytania i rozwiązywały praktyczne zadania. Dzień Matematyki zorganizowały nauczycielki: Mariola Grzegorczyk i Krystyna Flügel.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.