Tomasz Trepka

Tadeusz Kościuszko na Kielecczyźnie. Ważne ślady

Kosciuszko Zdjęcie sprzed II wojny światowej z widoczną na dzwonnicy kateldralen płytą Tadeusza Kościuszki odsłoniętą w 1917 roku Kosciuszko Zdjęcie sprzed II wojny światowej z widoczną na dzwonnicy kateldralen płytą Tadeusza Kościuszki odsłoniętą w 1917 roku
Tomasz Trepka

- Jak zdrój długo przez zaporę jakąś powstrzymywany z tym większą potem siłą wytryska, tak i tak część dla walecznego i szlachetnego syna Polski, długo w sercach rodaków przez niemoc tłumiona, żywym teraz popłynęła strumieniem – pisano o obchodach kościuszkowskich w Królestwie Polskim na łamach „Gazety Świątecznej” w 1917 roku. W 2017 roku mija 200 lat od śmierci Tadeusza Kościuszki. Setna rocznica jego śmierci, przypadająca na okres I wojny światowej, stanowiła manifestację patriotyczną, jeszcze bardziej rozbudzając nadzieję na szybkie odzyskanie niepodległej ojczyzny.

Bohater USA
Tadeusz Kościuszko urodził się w 1746 roku na Polesiu. Po pobraniu pierwszych nauk w Kolegium Pijarów, młody Kościuszko wybrał karierę wojskową. W 1765 roku wstąpił do Korpusu Kadetów Szkoły Rycerskiej. Ukończył ją osiągając wyróżniające wyniki w nauce. Swoją wiedzę pogłębiał w Akademii Wojskowej w Paryżu.

Przeczytaj o związkach jednego z najsłynniejszych Polaków z Kielcaczyzną

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.