„Tajna Historii XX wieku”. Bogusław Wołoszański w Toruniu [DUŻO ZDJĘĆ]

Czytaj dalej
Fot. Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne
Szymon Spandowski

„Tajna Historii XX wieku”. Bogusław Wołoszański w Toruniu [DUŻO ZDJĘĆ]

Szymon Spandowski

Toruńskie forty i schrony coraz częściej biorą na cel różne ekipy filmowe. W ubiegłym roku na Forcie XIV uwijali się „Poszukiwacze Historii” z Polsatu, teraz do Torunia przyjechał ze swoją ekipą Bogusław Wołoszański. Śladów „Tajnej Historii XX wieku” szukał w Forcie V oraz w Skansenie Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń.

- W zdjęciach wzięło udział warszawskie Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał” prezentując artylerię z czasów Księstwa Warszawskiego, co stanowiło tło opowieści o rewolucji którą było przejście od prochu czarnego do bezdymnego - mówi Tomasz Iwaszkiewicz z Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

Poszukiwania odpowiednich plenerów prowadzone były w całym kraju. Filmowcy zwrócili uwagę na obiekty toruńskie, ponieważ, w odróżnieniu od wielu innych, są one w dobrym stanie i nie zostały zbytnio przekształcone. Fort V zawdzięcza niezły stan temu, że jeszcze do niedawna znajdował się w rękach wojska. O zabytki znajdujące się w skansenie przy ulicy Poznańskiej 191 - 199 dbają natomiast społecznicy.

Kilkanaście lat temu grupa zapaleńców, po zdobyciu błogosławieństwa od wojska i władz miasta, zabrała się za wydobywanie spod zwałów śmieci i ziemi stanowiska baterii pancernej AB IV. Obiektu z 1895 roku, bardzo wyjątkowego, ponieważ eksperymentalnego. Podczas oczyszczania terenu miłośnicy fortyfikacji usunęli własnoręcznie około 700 ton ziemi. Wokół odkopanej baterii zaczął rosnąć skansen fortyfikacji, do którego trafiły schrony z Torunia i okolic. Dziś znaleźć tu można obiekty polskie, niemieckie i radzieckie.

Bogusław Wołoszański i jego ekipa telewizyjna na tle betonowych pozostałości stanowisk dział baterii półpancernej SLB przy ul. Poznańskiej.
Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne Bogusław Wołoszański i jego ekipa telewizyjna na tle betonowych pozostałości stanowisk dział baterii półpancernej SLB przy ul. Poznańskiej.

Szukająca odpowiednich plenerów ekipa Bogusława Wołoszańskiego dotarła do skansenu przy ulicy Poznańskiej w ostatniej chwili. Jak już wcześniej kilka razy pisaliśmy, gospodarze miasta zdecydowali, aby w otoczeniu ulokować nowy park technologiczny. Ma go stworzyć Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, która już przygotowuje grunt pod budowę. Zgodnie z zatwierdzonymi planami, obiekty skansenu zostaną przedzielone drogą zbudowaną m.in. na zachowanych do dziś fundamentach baraków obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej.

Nakręcony w Toruniu odcinek programu Bogusława Wołoszańskiego zobaczymy na antenie Polsat Play najprawdopodobniej pod koniec października.

Szymon Spandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.