„Tajna Historii XX wieku”. Bogusław Wołoszański w Toruniu [DUŻO ZDJĘĆ]

Czytaj dalej
Fot. Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne
Szymon Spandowski

„Tajna Historii XX wieku”. Bogusław Wołoszański w Toruniu [DUŻO ZDJĘĆ]

Szymon Spandowski

Toruńskie forty i schrony coraz częściej biorą na cel różne ekipy filmowe. W ubiegłym roku na Forcie XIV uwijali się „Poszukiwacze Historii” z Polsatu, teraz do Torunia przyjechał ze swoją ekipą Bogusław Wołoszański. Śladów „Tajnej Historii XX wieku” szukał w Forcie V oraz w Skansenie Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń.

- W zdjęciach wzięło udział warszawskie Stowarzyszenie Artylerii Dawnej „Arsenał” prezentując artylerię z czasów Księstwa Warszawskiego, co stanowiło tło opowieści o rewolucji którą było przejście od prochu czarnego do bezdymnego - mówi Tomasz Iwaszkiewicz z Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

Poszukiwania odpowiednich plenerów prowadzone były w całym kraju. Filmowcy zwrócili uwagę na obiekty toruńskie, ponieważ, w odróżnieniu od wielu innych, są one w dobrym stanie i nie zostały zbytnio przekształcone. Fort V zawdzięcza niezły stan temu, że jeszcze do niedawna znajdował się w rękach wojska. O zabytki znajdujące się w skansenie przy ulicy Poznańskiej 191 - 199 dbają natomiast społecznicy.

Kilkanaście lat temu grupa zapaleńców, po zdobyciu błogosławieństwa od wojska i władz miasta, zabrała się za wydobywanie spod zwałów śmieci i ziemi stanowiska baterii pancernej AB IV. Obiektu z 1895 roku, bardzo wyjątkowego, ponieważ eksperymentalnego. Podczas oczyszczania terenu miłośnicy fortyfikacji usunęli własnoręcznie około 700 ton ziemi. Wokół odkopanej baterii zaczął rosnąć skansen fortyfikacji, do którego trafiły schrony z Torunia i okolic. Dziś znaleźć tu można obiekty polskie, niemieckie i radzieckie.

Bogusław Wołoszański i jego ekipa telewizyjna na tle betonowych pozostałości stanowisk dział baterii półpancernej SLB przy ul. Poznańskiej.
Toruńskie Towarzystwo Fortyfikacyjne Bogusław Wołoszański i jego ekipa telewizyjna na tle betonowych pozostałości stanowisk dział baterii półpancernej SLB przy ul. Poznańskiej.

Szukająca odpowiednich plenerów ekipa Bogusława Wołoszańskiego dotarła do skansenu przy ulicy Poznańskiej w ostatniej chwili. Jak już wcześniej kilka razy pisaliśmy, gospodarze miasta zdecydowali, aby w otoczeniu ulokować nowy park technologiczny. Ma go stworzyć Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, która już przygotowuje grunt pod budowę. Zgodnie z zatwierdzonymi planami, obiekty skansenu zostaną przedzielone drogą zbudowaną m.in. na zachowanych do dziś fundamentach baraków obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej.

Nakręcony w Toruniu odcinek programu Bogusława Wołoszańskiego zobaczymy na antenie Polsat Play najprawdopodobniej pod koniec października.

Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.