Materiał informacyjny

Tak wyglądał Światowy Dzień Wody w Dąbrowie Górniczej (galeria)

Tak wyglądał Światowy Dzień Wody w Dąbrowie Górniczej (galeria)
Materiał informacyjny

Już po raz 13. Dąbrowskie Wodociągi zorganizowały obchody Światowego Dnia Wody i jak co roku zaplanowały szereg atrakcji, w których wzięło udział kilka tysięcy mieszkańców.

Główne obchody odbyły się 16 marca w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Wśród atrakcji znalazły się m.in. wspólne projektowanie niepowtarzalnych parasolek i maskotek oraz występy artystyczne. Wszystko z myślą o naszym największym bogactwie, jakim jest woda. Finałem tegorocznych obchodów była uroczysta Gala Filmowa, która odbyła się 22 marca w Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie poznaliśmy zwycięzców konkursu filmowego „Woda w roli głównej”.

Impreza w Centrum Handlowym „Pogoria” była otwarta dla wszystkich i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku, oprócz świetnej zabawy dla całej rodziny, uczestnicy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat wody oraz dbania o środowisko naturalne. Dla najmłodszych przewidziane były również konkursy z nagrodami, występy artystyczne oraz malowanie buziek. Obchody Światowego Dnia Wody zwieńczyła Gala Filmowa, podczas której odbyło się rozstrzygnięcie konkursu filmowego „Woda w roli głównej” i wręczenie nagród młodym adeptom sztuki filmowej ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Dąbrowy Górniczej.

Kamera: akcja!

Rywalizacja była zacięta, ale zabawa przy tym znakomita. Zakończył się konkurs filmowy „Woda w roli głównej”, który Dąbrowskie Wodociągi po raz trzeci zorganizowały dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Dąbrowie Górniczej. Uczniowie włożyli dużo serca w tworzenie filmów o tematyce wodnej, dlatego wybór tych najlepszych był bardzo trudny.

- Poziom konkursu był wysoki. Uczniowie nadesłali w tym roku niezwykłe filmy z wodą w roli głównej. Wszyscy uczestnicy wykazali się kreatywnością, ciekawą interpretacją tematu oraz dużymi zdolnościami filmowymi. To był prawdziwy pokaz dąbrowskich talentów! - mówi Andrzej Malinowski, prezes Zarządu Dąbrowskich Wodociągów i przewodniczący jury konkursu.

Woda w roli głównej

Konkurs filmowy wygrała klasa IVa ze Szkoły Podstawowej nr 3. W swoim filmie przedstawiła przygody Dąbrowskiego Akłamena, który przy pomocy wody pomaga uczniom szkoły w trudnych sytuacjach i przekonuje ich, że woda jest zdrowa. - Członkowie jury wskazali w uzasadnieniu swojej decyzji na oryginalny pomysł, nawiązujący do stylistyki komiksu, dobry scenariusz z mnóstwem znakomicie zrealizowanych scen, wspaniałą obsadę i niezapomnianą grę aktorską - mówi Mieczysław Hebra, reżyser, scenarzysta i fotograf.

- Wymyśliliśmy superbohatera związanego z wodą. Akłamen podobny jest do bohaterów z bajek. I tak jak w bajkach ratuje on ludzi i świat. W naszym filmie pomaga potrzebującym, podając wodę z kranu - opowiada Mateusz Karkoszka, uczeń ze zwycięskiej klasy.

Drugie miejsce zajęła klasa Vb ze Szkoły Podstawowej nr 18. W nagrodę uczniowie pojadą do Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie. - Jury doceniło twórcze nawiązanie autorów filmu do klasycznej bajki o Czerwonym Kapturku oraz umiejętne wplecenie do powszechnie znanej fabuły wątku dotyczącego wody i dąbrowskich wodociągów - ocenia Mieczysław Herba.

Na ostatnim stopniu podium uplasowała się klasa VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6. W nagrodę uczniowie wybiorą się całą klasą do kina na wybrany przez siebie film. - Chcieliśmy pokazać, jak ważna jest woda w życiu. Marnujemy ją codziennie podczas mycia zębów czy naczyń. A przecież są miejsca na ziemi, gdzie wody brakuje - mówi Oliwia Sęk z klasy VI.

Dodatkowo jury przyznało również dwa równorzędne wyróżnienia, które powędrowały do klasy IIIf Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz klasy VIIa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7. Uczniów nagrodzili również internauci. Za najciekawszy uznali film Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej.

Konkurs filmowy organizowany przez Dąbrowskie Wodociągi ma na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży roli wody w życiu człowieka, wody jako bogactwa natury, dostępności wody i ochrony zasobów wodnych. Ponadto wartością dodaną jest rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej wśród uczniów.

Prace oceniali: Mieczysław Herba - reżyser, scenarzysta i fotograf, współautor scenariusza do filmu „Pogoda na jutro” w reż. Jerzego Stuhra oraz Krzysztof Kusz - autor zdjęć do filmu „Zenon” w reż. Huberta Klimko-Dobrzanieckiego i projektów telewizyjnych w TVP, TVN, Polsat oraz agencji Reuters i TV Polvision w USA.

Powrót do strony głównej

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.