Takiej siłowni u nas jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Anatol Chomicz
Agata Sawczenko

Takiej siłowni u nas jeszcze nie było [ZDJĘCIA]

Agata Sawczenko

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego zapraszają na siłownię. Pacjenci poćwiczą, a oni sprawdzą, jaki to ma wpływ na ich zdrowie

Czy aktywność fizyczna naprawdę wpływa na nasze zdrowie? To, jeszcze będąc studentem Uniwersytetu Medycznego, postanowił sprawdzić Łukasz Szczerbiński. Na swoje badania dostał nawet grant Generacja Przyszłości. Wtedy udowodnił, że wysiłek fizyczny może pomóc w leczeniu cukrzycy. Dziś jest już pracownikiem UMB. I kontynuuje badania.

Szczegółowe informacje i zgłoszenia do projektu można uzyskać w godz. 12 -15 pod nr tel. 85 831 81 52 lub 85 831 81 50.

- Wszyscy mówią, że sport to zdrowie. Ale tu chodzi o zbadanie mechanizmów. Dlaczego u niektórych jedna forma wysiłku fizycznego jest lepsza, niż ta, która z kolei dobrze wpływa na innych - mówi prof. Adam Krętowski, pod okiem którego prowadzi badania młody naukowiec.

Teraz potrzebuje chętnych do badań. Szuka mężczyzn w wieku 40-65 lat. Proponuje im bezpłatne treningi w nowoczesnej siłowni i dziewięć spotkań z lekarzem. Podczas każdej wizyty pacjenci przejdą doustny test obciążenia glukozą, biopsję mięśni i tkanki tłuszczowej oraz test wysiłkowy.

W ramach projektu naukowcy z UMB chcą przebadać 120 pacjentów podzielonych na trzy grupy po 40 osób: pacjenci zdrowi, pacjenci ze stanem przedcukrzycowym i pacjenci chorujący na cukrzycę typu drugiego (ale tylko przyjmujący leki doustne, bez wstrzykiwań insuliny). Uczelnia zaprasza mężczyzn prowadzących siedzący tryb życia, którzy nie chorują na schorzenia przewlekłe (z wyjątkiem cukrzycy typu 2 nieleczonej insuliną). Zajęcia odbywać się będą przez pół roku w nowoczesnym klubie fitness, który ma system rejestracji ćwiczeń pacjentów na specjalnej platformie. Badania pomogą w profilaktyce i leczeniu cukrzycy.

Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.