Taksówkarze z województwa łódzkiego mają ponad 1,5 mln zł długu

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnowski
Alicja Zboińska

Taksówkarze z województwa łódzkiego mają ponad 1,5 mln zł długu

Alicja Zboińska

Sytuacja w branży taksówkarskiej staje się coraz trudniejsza. Taksówkarze mają coraz większe problemy finansowe, a ich długi są coraz większe. Przedstawiciele branży skarżą się na wysokie koszty działalności oraz konkurencję ze strony niezarejsterowanych przewoźników.

Jeszcze w 2013 roku branża byłą zadłużona na 6,5 mln zł. W tym roku łączne zadłużenie przekroczyło już 29 mln zł. W województwie łodzkim problemy finansowe ma 124 taksókarzy oraz korporacji, a ich łączny dług przekroczył już 1.577 tys. zł. Choć średni dług nie jest wysoki i przekracza 12,7 tys. zł, to już niechlubny rekordzista ma do oddania ponad 136,7 tys. zł. Tak wynika z nowych danych Krajowego Rejestru Długów.

Najbardziej zadłużeni są taksówkarze z Mazowsza, którzy mają do oddania ponad 7.864 tys. zł. Tam problemy ma 650 taksówkarzy i korporacji, a rekordzista ma do zwrotu 891 tys. zł.

- Kłopoty taksówkarzy to splot kilku okoliczności - mówi Mariusz Bedyniak, prezes korporacji Tele Taxi 400 400. - Z jednej strony rosną koszty działalności, z drugiej mamy mniej klientów, a na dodatek dochodzi konkurencja ze strony osób, które wożą pasażerów, a działąją w szarej strefie. Klientów ubywa, gdyż mają własne samochody, korzystają z komunikacji miejskiej albo usług nielegalnie działąjącej konkurencji.

Mariusz Bedyniak zauważa, że legalnie działający taksówkarze płacą o 3 tys. zł więcej za ubezpieczenie samochodu od osób, które nie deklarują takiej działalności. Z powodu korków w mieście sa w stanie wykonać mniej kursów, zwłaszcza rankami i popołudniami, które są najbardziej popularnym okresem wśród klientów.

Z wyliczeń specjalistów KRD wynika, że taksówkarze najwięcej pieniędzy są winni firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym, w sumie ponad 17 mln zł. Na drugim miejscu znalazły się firmy z branży finansowej, czyli banki, spółki faktoringowe i leasingowe oraz firmy pożyczkowe. Taksówkarze mają im do oddania ponad 6 mln zł.

Pozostało jeszcze 35% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.