Krzysztof Zając

Tańsze podróże nie tylko emerytów

Tańsze podróże nie tylko emerytów
Krzysztof Zając

Seniorzy mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 % w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Nie dotyczy to przejazdów EuroCity i InterCity.

Przejazd „tam i z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne. Z tego prawa mogą też skorzystać współmałżonkowie emerytów, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami „PKP Intercity” S.A. wszystkich kategorii* w 1. i 2. klasie. Bilet dla seniora to stała oferta dla każdego, kto ukończył 60 lat. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek.

Inwalidzi I grupy oraz osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mają prawo do 49-procentowej zniżki na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej, a także do 37% ulgi na bilety jednorazowe w pozostałych pociągach PKP oraz autobusach PKS. Prawo do ulg przysługuje na podstawie m.in. wypisu z orzeczenia komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, wypisu z orzeczenia lekarza lub komisji lekarskiej ZUS, legitymacji osoby niepełnosprawnej wraz z dowodem osobistym.

Osobom niewidomym, uznanym za niezdolne do samodzielnej egzystencji, przysługuje ulga do 93 % na bilety jednorazowe w pociągach osobowych oraz autobusach PKS w komunikacji zwykłej. W pozostałych pociągach oraz autobusach należy się zniżka w wysokości 51%.

Krzysztof Zając

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.