Tarcza 5.0. Ile już wpłynęło wniosków w Kujawsko-Pomorskiem

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Małgorzata Stempinska

Tarcza 5.0. Ile już wpłynęło wniosków w Kujawsko-Pomorskiem

Małgorzata Stempinska

Od 15 października przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą ubiegać się o wsparcie z ZUS w ramach wyczekiwanej Tarczy 5.0. Na razie zainteresowanie pomocą nie jest duże.

W ramach Tarczy 5.0 przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Część z nich może również otrzymać świadczenie postojowe czy dodatkowe świadczenie postojowe.
Jednak przez pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowej Tarczy do bydgoskiego i toruńskiego Oddziału ZUS nie wpłynęło zbyt wiele wniosków o zwolnienie z opłacania składek, świadczenie postojowe i dodatkowe świadczenie postojowe. O umorzenie składki za lipiec wnioskowało 163 przedsiębiorców z naszego regionu, za sierpień - 168 i za wrzesień -176. Kwota umorzonych składek za te miesiące przekroczyła 631 tys. zł, w całym kraju ponad 23,6 mln zł. Z kolei wniosek o świadczenie postojowe złożyło 19 przedsiębiorców z naszego województwa, a o dodatkowe świadczenie postojowe 100.

- Kwota już wypłaconych świadczeń postojowych na podstawie Tarczy 5.0 w województwie kujawsko-pomorskim to 118,5 tys. zł., w kraju ponad 3,3 mln zł - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsiębiorcom, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień, Krystyna Michałek przypomina, by przekazali do ZUS dokumenty rozliczeniowe za te miesiące najpóźniej do końca października. Spóźnienie w tym przypadku uniemożliwi skorzystanie ze zwolnienia. Jasno to precyzują przepisy - zaznacza regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Warunkiem otrzymania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 roku, spadek przychodów z działalności, co najmniej o 75 proc. w porównaniu do sytuacji sprzed roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z analogicznym miesiącem 2019 roku). Zwolnienie będzie przysługiwało niezależnie od tego, czy zostały opłacone składki za miesiące wskazane we wniosku. Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada. Można to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Przedsiębiorcy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej mogą też wystąpić do ZUS z wnioskiem o świadczenie postojowe czy dodatkowe świadczenie postojowe. Świadczenie postojowe w wysokości 2080 zł można otrzymać nie więcej niż trzykrotnie. Jeżeli świadczenie wcześniej zostało już trzykrotnie wypłacone to nie przysługuje ono ponownie. Z kolei dodatkowe świadczenie postojowe to pomoc dla prowadzących działalność, którzy wcześniej już otrzymali postojowe.

Małgorzata Stempinska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.