Targi kluczem do sukcesu

Czytaj dalej
Fot. Edyta Jakubowska-Owsik
Edyta Jakubowska-Owsik

Targi kluczem do sukcesu

Edyta Jakubowska-Owsik

Tutaj firmy szukają pracowników, uczniowie przyszłego zawodu

Żagańskie Targi Pracy i Edukacji doczekały się już piątej edycji. -Stały się one miejscem spotkań dla lokalnych pracodawców, szkół ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych – mówi Krystyna Kluczka, specjalista ds. rozwoju zawodowego Młodzieżowego Centrum Kariery w Żaganiu.

Tutaj można się wypromować, przekazać informacje na temat możliwości kształcenia w okolicy. Prezentują się także wystawcy ze szkół wyższych, nawet Akademia Morska z odległego Szczecina. - Mogą tu przyjść zarówno uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak i osoby bezrobotne, które poszukują zatrudnienia - zaznacza K. Kluczka.

W sumie na tegorocznych targach można było odwiedzić stoiska 11 pracodawców z regionu i szczegółowo zaznajomić się z ich ofertą. Obok Wojskowej Komendy Uzupełnień w Żaganiu, Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej, pojawili się także lokalni przedsiębiorcy, np. Druk i Reklama Sikorscy ze Szprotawy, Silgan ze Szprotawy.

Na targach w Żaganiu po raz pierwszy prezentował się też duży pracodawca z Żar. - Jesteśmy dynamicznie rozwijającą się firmą, do której poszukujemy kierowników, inżynierów, kontrolerów jakości, pracowników produkcji oraz magazynierów - mówi Kamila Dylewicz, specjalista ds. personalnych z Saint-Gobain Innovative Materials Oddział Enkapsulacja. Żarska firma z długoletnią tradycją zajmuje się produkcją szyb do samochodów i pojazdów transportowych. - Jesteśmy producentem szyb do samochodów osobowych, autobusów i pociągów. Swoją działalność prowadzimy w dwóch zakładach na terenie miasta - dodaje Angelika Kikowicz, HR Business Partner Sekurit Transport Division.

Zawód kucharza cieszy się największą popularnością, głównie za sprawą topowych programów telewizyjnych
Edyta Jakubowska-Owsik Zawód kucharza cieszy się największą popularnością, głównie za sprawą topowych programów telewizyjnych

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się szkoły ponadgimnaznajalne, które kusiły smakołykami, nawet tymi, bezpośrednio przygotowywanymi na oczach gości.

Za wyborem dalszej szkoły na targi w Żaganiu specjalnie przyjechała uczennica 3 klasy gimnazjum w Wiechlicach.
-Zainteresowała mnie praca technika weterynarii, ponieważ lubię biologię i chemię - zaznacza Marcelina Juszczek. - I własnie z tymi przedmiotami wiążę swoją przyszłość, a że lubię też bardzo zwierzęta to wybrałam właśnie ten kierunek - podkreśla dziewczyna. Zależało jej na tym, aby podpytać, jakie trzeba mieć oceny, żeby się do tej szkoły dostać i jakie ma w ogóle szanse. Z tego względu najbardziej zainteresowało ją stanowisko, gdzie prezentowało się Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie.

-Przyszłam na targi, ale i tak wiem, że swoją edukację będę kontynuować w naszej szkole - podkreśla gimnazjalista Paulina Jaśkowiak.- Chcę zostać fryzjerką. Od najmłodszych lat miałam do tego smykałkę. To moja pasja. Czuję, że jestem stworzona do tego zawodu - przekonuje uczennica Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Wiechlicach.

Zdaniem organizatorów targi pracy i kariery to szansa nie tylko do pozyskania ewentualnych kandydatów i pracowników na przyszłość , ale również promowanie działających branż i sektorów na naszym lokalnym rynku.

- Cieszymy się i jesteśmy bardzo zadowoleni, tym bardziej, że z roku na rok ta frekwencja i zainteresowanie targami jest coraz większa. Uczniowie widzą, jakie korzyści z tego wynikają. To jest dla nich naprawdę wielka szansa – przekonuje K. Kluczka.

Edyta Jakubowska-Owsik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.