Te same zagrożenia, te same wyzwania dla NATO i UE [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Czarek Sokołowski
Aleksandra Gersz

Te same zagrożenia, te same wyzwania dla NATO i UE [wideo]

Aleksandra Gersz

Razem mamy większe możliwości ochrony naszych obywateli - mówi szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu NATO w Warszawie Unia Europejska i Sojusz zapewniły o zacieśnieniu wzajemnych relacji.

- Trzeba przenieść naszą współpracę na wyższy poziom, będzie ona ściślejsza niż dotychczas - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przypominając o zagrożeniach, z jakimi zmaga się Europa.

Stoltenberg oraz szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podpisali w piątek w Warszawie deklarację o wzajemnej współpracy Unii Europejskiej z NATO. - Stoimy dziś przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Unia Europejska i NATO stoją w obliczu tych samych zagrożeń i same nie są w stanie na nie odpowiedzieć - mówił sekretarz generalny, wymieniając m.in. rosyjską agresję, terroryzm czy kryzys imigracyjny. Jak powiedział, „NATO jest w największej gotowości” od zakończenia zimnej wojny.


"Historyczne" porozumienie UE-NATO. "Razem jesteśmy potężną drużyną"

Stoltenberg podkreślał, że współpraca UE i NATO jest obecnie priorytetem. - Razem mamy większe możliwości ochrony naszych obywateli, a Wspólnota Europejska i NATO przyczyniły się do pokoju i stabilizacji, którymi cieszymy się w Europie od dekad. Jesteśmy dobrymi partnerami i mamy wspólne wartości, wspólnie idziemy do przodu - mówił na Stadionie Narodowym w Warszawie sekretarz generalny NATO. Wtórował mu Juncker, który dodał:

- Nasza siła leży w jedności, izolacja nie jest rozwiązaniem.

Jak powiedział Donald Tusk, umocnienie współpracy między NATO a UE będzie polegało między innymi na prowadzeniu wspólnych ćwiczeń oraz bardziej intensywnej wymianie informacji. - Komunikacja i koordynacja, obrona granic, bezpieczeństwo energetyczne i cybernetyczne - wymieniał Stoltenberg najważniejsze punkty współpracy między obiema organizacjami. - Kluczowe będzie także uporanie się z nielegalną imigracją i współpraca na Morzu Śródziemnym - dodał Stoltenberg i zapowiedział ćwiczenia wojskowe dotyczące reakcji w przypadku wojny hybrydowej.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.