Ten wózek jest po prostu kultowy!

Czytaj dalej
Fot. UM
Aleksandra Gajewska-Ruc

Ten wózek jest po prostu kultowy!

Aleksandra Gajewska-Ruc

Mieszkaniec powiatu natknął się na skarb sprzed wieków. To ważne znalezisko w skali całego kraju, a w lubuskich zbiorach nie ma podobnych!

- Przedmioty wstępnie zostały przez nas rozpoznane jako pochodzące z okresu kultury łużyckiej - V-IV epoka brązu - pomiędzy 1100, a 700 rokiem p. n. e. To wózek kultowy oraz sześć naczyń - mówi Błażej Skaziński, kierownik delegatury gorzowskiej urzędu ochrony zabytków.

Do celów religijnych

Wykonany z brązu sześciokołowy wózek miał służyć przedstawicielom kultury łużyckiej do celów religijnych - obrzędów sakralnych związanych z kultem słońca. Na naczyniach znajdują się motywy przedstawiające ptaki. - Również mają one znaczenie kultowe. Wózek mógł być zaprzężony właśnie w ptaki lub zwierzęta pociągowe, woły lub konie - mówi Skaziński i dodaje, że podobny wózek został w połowie XIX w. wykopany podczas budowy drogi w pobliżu Ośna.

Naczynia i inne skarby

Razem z elementami znalezionego wózka, przedstawiciel kultury łużyckiej około trzy tysiące lat temu ukrył kilka brązowych naczyń, a także 24 duże guzy wykonane z brązu.

Skaziński: - To elementy uprzęży, której jednak nie znaleziono. Może dlatego, że zaprzęg wykonany był ze skóry. Zachowały się też fragmenty ceramicznego naczynia, w którym skarb był ukryty. Urząd ochrony zabytków nie ujawnia, kto i gdzie znalazł skarb.

Znalezisko to kilkadziesiąt przedmiotów, w tym koła oraz inne elementy wózka kultowego.
UM Znalezisko to kilkadziesiąt przedmiotów, w tym koła oraz inne elementy wózka kultowego.
Aleksandra Gajewska-Ruc

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.