Tenis. US Open. Historyczny triumf 19-letniego Alcaraza, nowego lidera rankingu

Czytaj dalej
Piotr Rutkowski

Carlos Alcaraz pokonał Norwega Caspera Ruuda 6:4, 2:6, 7:6 (7-1), 6:3 w finale US Open w Nowym Jorku. 19-letni Hiszpan wywalczył pierwszy w karierze tytuł wielkoszlemowy. Do tego objął prowadzenie w światowym rankingu jako najmłodszy tenisista w historii.

- To są rzeczy, o których marzyłem, od kiedy chwyciłem rakietę. Ja i mój sztab włożyliśmy w to mnóstwo pracy. Ciężko mi teraz mówić, jest we mnie mnóstwo emocji - powiedział Alcaraz przed otrzymaniem trofeum.

Kluczowy moment spotkania miał miejsce w trzecim secie. Przy stanie 5:6 i swoim serwisie Alcaraz obronił dwie piłki setowe. Doprowadził do tie-breaka, w którym był zdecydowanie lepszy. Z kolei w czwartym secie Hiszpanowi udało się przełamać Ruuda w szóstym gemie. Kilkanaście minut później wykorzystał drugą piłkę meczową i po trzech godzinach i 20 minutach cieszył się z triumfu.

Alcaraz świetnie serwował - posłał 14 asów, a Ruud cztery. Hiszpan zanotował 55 zagrań kończących oraz 41 niewymuszonych błędów, natomiast Norweg, odpowiednio, 37 i 29.

To było trzecie spotkanie w historii tych tenisistów i trzecia wygrana Alcaraza. W tym roku górą był jeszcze w finale w Miami, a w ubiegłym w ćwierćfinale w Marbelli.

Warto wspomnieć, iż to druga w tym sezonie porażka 23-letniego Ruuda w wielkoszlemowym finale. W czerwcu w meczu o tytuł paryskiego French Open uległ Hiszpanowi Rafaelowi Nadalowi. Norweg w poniedziałkowym notowaniu listy ATP znajdzie się na najwyższym w karierze drugim miejscu.

- To fajne, że obaj finaliści będą teraz na szczycie rankingu. Oczywiście jestem rozczarowany, że nie wygrałem, ale bycie numerem dwa też nie brzmi źle. Będę dalej ciężko pracował, aby zostać liderem i wygrać turniej wielkoszlemowy - powiedział Ruud.

Dzień wcześniej w rywalizacji singlistek triumfowała Iga Świątek, która pokonała Tunezyjkę Ons Jabeur 6:2, 7:6 (7-5).

Oboje triumfatorzy gry pojedynczej otrzymali po 2,6 mln dolarów.

Carlos Alcaraz najmłodszym liderem rankingu ATP w historii

Alcaraz jest 28. tenisistą, który został liderem rankingu i dopiero szóstym w ostatnich 18 latach. Od lutego 2004 roku oprócz Serba Novaka Djokovica pierwsze miejsce zajmowali jeszcze tylko: Szwajcar Roger Federer, Hiszpan Rafael Nadal, Brytyjczyk Andy Murray i w tym roku Rosjanin Daniił Miedwiediew. Łącznie, w publikowanym od 1973 roku rankingu, na jego szczycie najdłużej plasował się Djokovic 373 tygodni. Natomiast do Federera należy rekord nieprzerwanego prowadzenia - 237 tygodni. Przed Alcarazem miano najmłodszego lidera rankingu należało do Lleytona Hewitta. W 2001 roku Australijczyk objął prowadzenie mając 20 lat.

Wynik finału singla mężczyzn:

Carlos Alcaraz (Hiszpania, 3) - Casper Ruud (Norwegia, 5) 6:4, 2:6, 7:6 (7-1), 6:3. (PAP)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.