Teraz trudniej pracodawcy sprawdzić trzeźwość w pracy

Czytaj dalej
Fot. Mikołaj Suchan
Marek Weckwerth

Teraz trudniej pracodawcy sprawdzić trzeźwość w pracy

Marek Weckwerth

Wśród pracodawców zawrzało - nie mogą wykonać wyrywkowej kontroli trzeźwości pracowników, bo zakazuje tego rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO).

Dotąd pracodawca (kierownik) mógł wyrywkowo sprawdzać stan podwładnego, ale 4 maja sprawa się skomplikowała, bo wszedł w życie pełny pakiet przepisów RODO, w tym zmieniający zapis w Kodeksie pracy o przetwarzaniu danych wrażliwych. Za takie uznaje się dane o stanie trzeźwości pracownika, co oznacza, że - owszem - pracodawca może sprawdzić trzeźwość zatrudnionego, ale za jego zgodą.

Na drodze publicznej wszystko jest jasne - wypiłeś i wpadłeś podczas policyjnej kontroli, odpowiadasz  za wykroczenie lub przestępstwo (w zależności od liczby promili). W pracy też (nawet jeśli nie polega ona na prowadzeniu pojazdu)  przepisy i regulaminy zakazują wykonywania obowiązków „pod wpływem”, a jeśli ktoś się nie zastosuje, zwykle „wylatuje na bruk”. 

Więcej w pełnej wersji artykułu. 

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.