Leszek Kalinowski

To będzie 15 kwadransów z nauką

Domino z książek, festiwal nauki Fot. Mariusz Kapała Domino z książek? Na Festiwalu Nauki wszystko jest możliwe. By się o tym przekonać, wystarczy być 12 i 13 bm. z UZ!
Leszek Kalinowski

Podczas Festiwalu Nauki 2016 nie tylko będziemy mogli się przebadać, sprawdzić swą kondycję, ale także uczestniczyć w wielu ciekawych eksperymentach. Uniwersytet odkrywa tajemnice...

- Zapraszamy 12-13 czerwca na Festiwal Nauki - mówi prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Zdzisław Wołk. - Będzie wiele atrakcji, możliwość rekreacji i uczestniczenia w wielu eksperymentach.

Tradycyjnie już Uniwersytet Zielonogórski organizuje festiwal, podczas którego prezentują się wszystkie wydziały (12 bm. w godz. 12.00 - 17.00). Po raz drugi impreza odbędzie się na stadionie przy ul. Wyspiańskiego 58. Hasło festiwalu brzmi: „15 kwadransów z nauką”. Bo jak dodaje prof. Wołk - w tym roku obchodzimy 15 lat istnienia UZ, a także 50-lecie środowiska naukowego.

Stadion w niedzielę zamieni się w uniwersyteckie miasteczko. Oprócz 12 wydziałów zaprezentuje się w nim Biblioteka Uniwersytecka, Centrum Nauki Keplera, Fundacja Ja, My, Oni (będzie zbierana karma dla bezdomnych zwierząt).

- Festiwal to także promocja zdrowia. Nasze hasło to „Zbadaj się w 15 minut”. Warto skorzystać z możliwości, jakie będziemy oferować wszystkim chętnym - zachęca dr Ewa Skorupka z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.

Będzie więc okazja do badań profilaktycznych m.in. badanie poziomu cukru we krwi za pomocą glukometru, ciśnienia krwi, badanie składu ciała za pomocą wagi Tanita, badania piersi na fantomie - instruktaż, funkcjonalna ocena postawy ciała (testy ruchomości i zakresu ruchu w stawach), pomiar pojemności życiowej płuc i sprawności mięśni oddechowych.

Zaprezentowane zostaną tabele produktów żywnościowych w połączeniu z aktywnością fizyczną potrzebną na spalenie zawartych w nich kalorii oraz budowa piramidy zdrowia wykonana z produktów odżywczych.

Wydziały zaprezentują warsztaty, pokazy. Zainteresowaniem cieszyć się pewnie będą specjalne okulary, pozwalają one niczym HUD w myśliwcu przed oczyma użytkownika wyświetlać dodatkowe informacje o widzianych obiektach. Zobaczymy, jak można wykorzystać je m.in. w bibliotece, gdzie oglądając książki będzie można uzyskać dodatkowe informacje o obiekcie, na który spoglądamy poprzez okulary.

W ramach pokazu oprócz zastosowań poważnych, zaprezentowane zostaną także „minigry” . Przy wykorzystaniu okularów oraz innych urządzeń wspierających rozszerzoną rzeczywistości.

Na podstawie prostego modelu projekt Energia odnawialna wody – wiatru – Słońca pokaże zasady tworzenia energii odnawialnej z takich źródeł jak wiatr, woda czy Słońce – surowców, których mamy w naturze w nadmiarze.

Będzie także m.in. budowanie wieży z makaronu, papieru i innych materiałów biurowych oraz drewnianych klocków, quiz na temat kolorów kasków stosowanych na budowie ze względu na pełnione funkcje, murowanie obiektów małej architektury z cegieł...

Zobaczymy też skarby Biblioteki Uniwersyteckiej. Będziemy mogli rozwiązać testy historyczne. Nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Zrobić sobie biżuterię. Poradzić się filozofów... Instytut Inżynierii Środowiska przedstawi m. in.: działo powietrzne, dymne tornado, eksperymenty z wodą, chemiczne ogrody.

- Nie zabraknie też muzyki. Pierwsza odsłona o godz. 12.00, czyli „Godzina jazzu” w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki UZ (opieka artystyczna: prof. Jerzy Szymaniuk i Bartosz Pernal), druga o 15.00 - Seasons of love - koncert wokalistów (opieka artystyczna: prof. Bogumiła Tarasiewicz, prof. Bartłomiej Stankowiak) - mówi Małgorzata Ratajczak - Gulba z Biura Promocji UZ.

Warto dodać, że na stadion w niedzielę dojedziemy bezpłatnymi autobusami MZK, trasą linii nr 8 od ul. Zawadzkiego „Zośki” (pętla) do ul. Wyspiańskiego (pętla). Godziny odjazdu z ul. Zawadzkiego „Zośki”: – 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 i 15.30 (ostatni kurs). Godziny odjazdu z ul. Wyspiańskiego: – 11.59, 12.59, 13.59, 14.59 i 15.59 (ostatni kurs).

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.