Julita Januszkiewicz

To będzie niezwykły bieg charytatywny. Pobiegną, by zebrać pieniądze na budowę hospicjum we wsi Makówca

Tak ma wyglądać hospicjum stacjonarne, które ma powstać we wsi Makówka w gminie Narew. Jego budowa uzależniona jest od datków ludzi dobrej woli Fot. wizualizacja: Gacek i Hoffmann Następne Tak ma wyglądać hospicjum stacjonarne, które ma powstać we wsi Makówka w gminie Narew. Jego budowa uzależniona jest od datków ludzi dobrej woli
Julita Januszkiewicz

Już po raz ósmy Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza organizuje w najbliższą sobotę charytatywny bieg, z którego dochód zostanie przeznaczony na budowę hospicjum stacjonarnego we wsi Makówka. Pomoc znajdą tutaj 32 nieuleczalnie chore osoby z regionu.

Bieg na dystansie 5 km wystartuje w sobotę o godz. 10 z domu wypoczynkowym "Leśne Zacisze" we wsi Rybaki. O godz. 10.40 rozpocznie się bieg rodzinny, a o godz. 11 - bieg główny. Chętni do pokonania będą mieli 11 km.

Dekorację zwycięzców zaplanowano o godz. 12.30. Biegom będą towarzyszyły pokazy służb mundurowych, klubów sportowych oraz prezentacje sponsorów.

- Bieg będzie okazją do zdobywania kolejnych sojuszników, propagowania idei ruchu hospicyjnego oraz szacunku dla życia i zdrowia - mówi dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, która prowadzi hospicjum dla nieuleczalnie chorych z siedzibą w Michałowie.

Jest ono niezwykłe, bo wiejskie. Pacjenci są wszędzie – w Gródku, Narwi, Narewce, Zabłudowie a nawet w malutkich wioskach przy samej granicy z Białorusią. I tam wolontariusze hospicjum dojeżdżają z niezbędną pomocą. Pokonują dziennie kilkadziesiąt kilometrów.

Ale niektórzy podopieczni wymagają opieki stacjonarnej. Trafiają więc do oddalonego hospicjum w Białymstoku. To oznacza rozstanie z bliskimi. Stąd pomysł na budowę ośrodka we wsi Makówka. W połowie maja wbito pierwsze łopaty pod budowę fundamentów hospicjum, zaś pod koniec czerwca - pod kaplicę, która powstanie na terenie hospicjum stacjonarnego.

Czytaj też: Hospicjum stacjonarne może powstać we wsi Makówka. Brakuje 15 milionów złotych

Według planów, w części piętrowej znajdowałyby się: siedziba hospicjum, wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, administracja i kaplica ekumeniczna oraz miejsca spotkań z wolontariuszami, gośćmi. Powstaną też sale, gdzie byłyby organizowane zajęcia, warsztaty edukacyjne. W części parterowej będą sale dla chorych.

Brakuje jednak najważniejszego, czyli pieniędzy. Na budowę hospicjum potrzeba ok. 15 mln zł. Niestety, Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza nie udało się zdobyć pieniędzy z zewnątrz. Dlatego liczy na pomoc ludzi dobrej woli.

Jak można pomóc? Przekazać jeden procent podatku, wpłacić darowiznę, kupić materiały budowlane bądź zorganizować zbiórkę pieniędzy. Więcej szczegółów na stronie hospicjum. Dochód z biegu, który odbędzie się w sobotę także zostanie przekazany na rzecz budowy hospicjum.

Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.