Julita Januszkiewicz

To będzie niezwykły bieg charytatywny. Pobiegną, by zebrać pieniądze na budowę hospicjum we wsi Makówca

Tak ma wyglądać hospicjum stacjonarne, które ma powstać we wsi Makówka w gminie Narew. Jego budowa uzależniona jest od datków ludzi dobrej woli Fot. wizualizacja: Gacek i Hoffmann Następne Tak ma wyglądać hospicjum stacjonarne, które ma powstać we wsi Makówka w gminie Narew. Jego budowa uzależniona jest od datków ludzi dobrej woli
Julita Januszkiewicz

Już po raz ósmy Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza organizuje w najbliższą sobotę charytatywny bieg, z którego dochód zostanie przeznaczony na budowę hospicjum stacjonarnego we wsi Makówka. Pomoc znajdą tutaj 32 nieuleczalnie chore osoby z regionu.

Bieg na dystansie 5 km wystartuje w sobotę o godz. 10 z domu wypoczynkowym "Leśne Zacisze" we wsi Rybaki. O godz. 10.40 rozpocznie się bieg rodzinny, a o godz. 11 - bieg główny. Chętni do pokonania będą mieli 11 km.

Dekorację zwycięzców zaplanowano o godz. 12.30. Biegom będą towarzyszyły pokazy służb mundurowych, klubów sportowych oraz prezentacje sponsorów.

- Bieg będzie okazją do zdobywania kolejnych sojuszników, propagowania idei ruchu hospicyjnego oraz szacunku dla życia i zdrowia - mówi dr Paweł Grabowski, prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza, która prowadzi hospicjum dla nieuleczalnie chorych z siedzibą w Michałowie.

Jest ono niezwykłe, bo wiejskie. Pacjenci są wszędzie – w Gródku, Narwi, Narewce, Zabłudowie a nawet w malutkich wioskach przy samej granicy z Białorusią. I tam wolontariusze hospicjum dojeżdżają z niezbędną pomocą. Pokonują dziennie kilkadziesiąt kilometrów.

Ale niektórzy podopieczni wymagają opieki stacjonarnej. Trafiają więc do oddalonego hospicjum w Białymstoku. To oznacza rozstanie z bliskimi. Stąd pomysł na budowę ośrodka we wsi Makówka. W połowie maja wbito pierwsze łopaty pod budowę fundamentów hospicjum, zaś pod koniec czerwca - pod kaplicę, która powstanie na terenie hospicjum stacjonarnego.

Czytaj też: Hospicjum stacjonarne może powstać we wsi Makówka. Brakuje 15 milionów złotych

Według planów, w części piętrowej znajdowałyby się: siedziba hospicjum, wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego, administracja i kaplica ekumeniczna oraz miejsca spotkań z wolontariuszami, gośćmi. Powstaną też sale, gdzie byłyby organizowane zajęcia, warsztaty edukacyjne. W części parterowej będą sale dla chorych.

Brakuje jednak najważniejszego, czyli pieniędzy. Na budowę hospicjum potrzeba ok. 15 mln zł. Niestety, Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza nie udało się zdobyć pieniędzy z zewnątrz. Dlatego liczy na pomoc ludzi dobrej woli.

Jak można pomóc? Przekazać jeden procent podatku, wpłacić darowiznę, kupić materiały budowlane bądź zorganizować zbiórkę pieniędzy. Więcej szczegółów na stronie hospicjum. Dochód z biegu, który odbędzie się w sobotę także zostanie przekazany na rzecz budowy hospicjum.

Julita Januszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.