Magdalena Jach

To już lato! Upał dał się we znaki

To już lato! Upał dał się we znaki
Magdalena Jach

Wczoraj w stacji meteo zanotowano 29,7 stopnia C. Łodzianie chętnie korzystali z kurtyn wodnych na Piotrkowskiej. Pić wodę i osłaniać głowę - radzą lekarze.

Na dzień przed nadejściem lata, które zaczyna się dziś o godz. 6.24, upał dał się łodzianom we znaki. Temperatura sięgnęła blisko 30 stopni C!

Na szczęście pogotowie nie odnotowało przypadków omdleń czy udarów słonecznych. To jednak dopiero początek sezonu, dlatego lekarze przestrzegają przed konsekwencjami nierozsądnego korzystania z uroków tej pięknej pory roku.

- Najbardziej powinny uważać na siebie osoby starsze, ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi i wychodzić z domu rano, do godziny 10, lub wieczorem, gdy temperatura nie jest już tak wysoka - radzi Beata Szadkowska-Opasiak, lekarz rodzinny z przychodni przy ul. Karpiej. - Wszyscy powinni nosić nakrycia głowy, ubrania z naturalnych tkanin, przewiewne obuwie (by zapobiegać odparzeniom stóp), no i przede wszystkim - mieć przysobie butelkę wody. Należy pić małymi łykami, często. Woda nie powinna być bardzo zimna. Pozwoli to uniknąć chorób gardła lub nawet anginy. Odradzam też ciężkie, tłuste potrawy. Warto wzmacniać się owocami i warzywami.

Pamiętajmy o tym, bo przednami 94 dni lata, które skończy się dopiero 22 września o godz. 22.01. Jego pierwsze dni zapowiadają się ciepłe, ale już nie tak upalne jak wczoraj. Temperatura spadnie o kilka stopni, może też popadać deszcz.

Magdalena Jach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.