To się szkołom nie śniło. Wzbogacają się!

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Renata Hryniewicz

To się szkołom nie śniło. Wzbogacają się!

Renata Hryniewicz

Szkoły wzbogacą się o nowoczesne laboratoria oraz setki laptopów, tabletów i komputerów. Burmistrz: Takich laboratoriów nie ma w całym województwie! Czeka nas dużo pracy, ale warto...

- Chcemy, żeby nauka była nie tylko zgodna z obowiązkowym programem zalecanym przez ministerstwo edukacji, ale czymś ponad to. Czymś takim, co pozwoli na rozwijanie zainteresowań, co pozwoli też na to, aby szkoła była przyjazna i otwarta - tak rozpoczął wczorajszą konferencję prasową burmistrz Tomasz Ciszewicz.

W ramach projektu unijnego gmina pozyskała pieniądze na budowę 32 laboratoriów dydaktycznych w sześciu szkołach (patrz infografika). Projekt ma zachęcić dzieci i młodzież już na etapie szkoły podstawowej i gimnazjum do zdobywania jak najlepszego przygotowania zawodowego.

Nowy rok z laboratoriami

Prace budowlane rozpoczną się już w marcu 2017 r i potrwają do końca sierpnia 2017 r, tak, żeby nowy rok szkolny rozpoczął się w nowoczesnych laboratoriach. Powstaną one w zmodernizownych na te potrzeby obecnych pomieszczeniach szkolnych. Zostaną wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt m.in: wizualizery, które pokazują obraz w formacie 3 D, drukarki 3 D, zestawy interaktywne.

Z laboratoriów będą mogli korzystać również uczniowie niepełnosprawni, dla których będą odpowiednie stoliki. Dla uczniów niewidomych w laboratoriach będą komputery z klawiaturą Braille’a, powiększalniki ekranowe i syntezatory mowy.
Uczniowie i nauczyciele już zacierają ręce.

Gimnazja i szkoły podstawowe w nowym roku szkolnym będą korzystały z nowoczesnych dydaktycznych laboratoriów wartych 4,5 mln zł

Z nowej inwestycji cieszą się nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. - To, że laboratoria będą piękne i drogie, już wiedzieliśmy, ale to, co zobaczyliśmy na listach ich wyposażenia, przeszło najśmielsze oczekiwania. To są rzeczy, które by się nam nawet nie śniły, gdyby nie ten projekt - mówi Aurelia Wolna, dyrektorka Gimnazjum nr. 1 w Słubicach. I dodaje: - Jestem językowcem, więc mnie ogromnie cieszą laboratoria językowe.

Radość pani dyrektor jest uzasadniona. Obecnie w klasach do nauki języka obcego uczniowie korzystają tylko z podstawowych pomocy naukowych, takich jak projektor multimedialny czy słowniki.

Zadowolenia nie ukrywa słubickie Gimnazjum nr 2 - Będę mogła uczyć dzieci poprzez doświadczenia, w których uczniowie będą mogli uczestniczyć. Teraz mogę je robić tylko ja, ponieważ nie ma bazy, która pozwoliłaby na wykonywanie eksperymentów przez uczniów. Kiedy powstanie laboratorium, dzieci będą mogły przeprowadzać doświadczenia same. Już zacieram ręce i bardzo się cieszę - mówi Aleksandra Sanecka - Bugaj, nauczycielka biologii i chemii. - Smutni są tylko uczniowie tych klas, które ominie, bo już zdążą opuścić szkołę - dodaje Aleksandra Sanecka - Bugaj.

Nowoczesne pracownie dostaną również podstawówki

- Jesteśmy najmniejszą szkołą, która bierze udział w projekcie, ale gdy o nim usłyszałam, natychmiast się zgłosiłam. Na naszą szkółkę cztery laboratoria to bardzo dużo. Dzieci już nie dają spokoju i pytają, kiedy będą mogły z nich korzystać - mówi Teresa Wieczorek, dyrektor szkoły podstawowej w Golicach.

Wielką inwestycję oświatową szykuje również Witnica

O uczniach myślą też władze Gorzowa

Renata Hryniewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.