Tomasz Maleta

Tomasz Maleta: 26 lat później

Jan Paweł II Fot. Wikipedia Jan Paweł II
Tomasz Maleta

Dwa lata po wyborach z 4 czerwca 1989 roku Jan Paweł II przybył do Polski wolnej, budującej zręby państwa demokratycznego, wolnorynkowego.Pielgrzymka z czerwca 1991 roku poświęcona była przypomnieniu Polakom znaczenia prawa i zasad zawartych w Dekalogu. Papież przyjechał do Polski wolnej, ale też zachłyśniętej do granic wolnością. Nie tylko polityczną, ekonomiczną, obywatelską, ale też w relacjach z drugim człowiekiem

I właśnie przed manowcami źle pojętej wolności ostrzegał Jan Paweł II: „Demokracja zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i kontrolę rządzących, wolna ekonomia pozwala na rozwój inwencji gospodarczej człowieka”. I zastrzegał: „Ale taka demokracja, która ma oparcie na gruncie stałych wartości i tylko taka wolna ekonomia, która służy człowiekowi w kształtowaniu świata bardziej ludzkiego i sprawiedliwego”.

Jak bardzo Papież nas już nie rozumie - biły niektóre środowiska i część elit politycznych. - Nie rozumie liberalnej demokracji oraz ingeruje jako osoba duchowna w sferę działalności politycznej.

Na trasie papieskiej pielgrzymki był też Białystok. 5 czerw czerwca 1991 roku za zawsze wrył się w pamięć nie tylko Kościoła białostockiego, ale i miasta. Chociażby z powodu wizyty Papieża w cerkwi św. Mikołaja czy pamiętnej katechezy na Krywlanach poświęcona siódmemu przykazaniu - „Nie kradnij”. A przecież było jeszcze ustanowienie diecezji. W sobotę zwierzchnictwo nad nią przejmie piąty w jej 26 letniej historii pasterz. Nie byłoby tego ingresu, gdyby nie tamta pielgrzymka papieska i jej przesłanie o wolności i Dekalogu.

Tomasz Maleta

Zainteresowania: Region, samorząd, niepokorne spojrzenie na świat najbliższy i ten całkiem odległy. Obserwator białostockiej, podlaskiej, krajowej i międzynarodowej sceny politycznej chodzący z boku od głównego nurtu niezależnie od tego, kto w nim mąci co jakiś czas. Sympatyk białostockiej Kopyści i innych dźwięków, także z innej szerokości geograficznej. A także otuliny Puszczy Augustowskiej od Wigier do Serw. Z każdym rokiem bliżej emerytury, choć i tak jawi się odległa. Pod warunkiem, że się jej doczeka.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.